ԱՄՀ-ի Գործադիր խորհուրդն ավարտել է Հայաստանի հետ 2025 թվականի Stand-By Arrangement (SBA) համաձայնագրի շրջանակում առաջին վերանայումը՝ երկրին տրամադրելով լրացուցիչ հասանելիություն 18,4 մլն SDR-ին համարժեք միջոցների նկատմամբ (մոտ 25,1 մլն ԱՄՆ դոլար)։ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են այս համաձայնագիրը դիտարկել որպես կանխարգելիչ միջոց։
Տնտեսական ակտիվությունը մնում է բարձր։ Ակնկալվում է, որ 2026 թվականին իրական ՀՆԱ-ի աճը կկազմի մոտ 5,25%՝ չնայած գլոբալ բարձր անորոշությանը։
SBA ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել պետական քաղաքականությանը և բարեփոխումների ծրագրին՝ պահպանելու տնտեսական և ֆինանսական կայունությունը, ինչպես նաև ապահովելու կայուն, ներառական և երկարաժամկետ տնտեսական աճ։
Միջազգային արժութային հիմնադրամի (ԱՄՀ) Գործադիր խորհուրդն ավարտել է Հայաստանի հետ Stand-By Arrangement (SBA) համաձայնագրի շրջանակում առաջին վերանայումը։ Վերանայման ավարտը բացում է հասանելիություն 18,4 մլն SDR-ին համարժեք միջոցների նկատմամբ (մոտ 25,1 մլն ԱՄՆ դոլար), ինչի արդյունքում ընդհանուր հասանելի ֆինանսավորումը հասնում է 36,8 մլն SDR-ի (մոտ 50,2 մլն ԱՄՆ դոլար)։ SBA ծրագիրը հաստատվել էր ԱՄՀ-ի Գործադիր խորհրդի կողմից 2025 թվականի դեկտեմբերի 1-ին։ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են համաձայնագիրը դիտարկել որպես կանխարգելիչ գործիք։ Գործադիր խորհրդի որոշումն ընդունվել է առանց նիստի անցկացման ընթացակարգով («lapse-of-time basis»)։
Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունը մնում է կայուն։ Ակնկալվում է, որ 2026 թվականին իրական ՀՆԱ-ի աճը կդանդաղի մինչև մոտ 5,25%՝ ներքին պահանջարկի թուլացման և Մերձավոր Արևելքում պատերազմի հետևանքով առաջացած որոշ առևտրային խափանումների դրսևորման պայմաններում։ Ենթադրվում է, որ կարճաժամկետ հեռանկարում գնաճը կմնա բարձր՝ հումքային ապրանքների գների աճի և առևտրային ուղիների վերաուղղման հետևանքով լոգիստիկ ծախսերի ավելացման պատճառով, սակայն կանխատեսվող ժամանակահատվածում կվերադառնա Հայաստանի կենտրոնական բանկի (ԿԲ) թիրախային մակարդակին։ Կանխատեսման կարճաժամկետ ռիսկերը կապված են Մերձավոր Արևելքում պատերազմի հետևանքով առաջացած աննախադեպ անորոշության հետ։ Միջնաժամկետ հեռանկարում Հայաստանի վրա կարող են ազդել առևտրային գործընկերների տնտեսական աճի դանդաղումը և գլոբալ ֆինանսական պայմանների խստացումը։ Այնուամենայնիվ, երկրի արտաքին և ֆինանսական բուֆերները մնում են ուժեղ։
Ակնկալվում է, որ 2026 թվականին կպահպանվի բյուջետային քաղաքականության բարձր արդյունավետությունը։ Բյուջեի եկամուտները, հավանաբար, զգալիորեն կգերազանցեն 2026 թվականի բյուջեում նախատեսված ցուցանիշները՝ բարձր տնտեսական ակտիվության, հարկային քաղաքականության միջոցառումների և հարկային վարչարարության շարունակական կատարելագործման շնորհիվ։ Իշխանությունները նախատեսում են լրացուցիչ եկամուտներն ուղղել պահանջարկի զսպմանը և ֆինանսական պահուստների ամրապնդմանը՝ ձգտելով բյուջեի դեֆիցիտը կրճատել մինչև ՀՆԱ-ի 4,0% (2026 թվականի բյուջեով նախատեսված ՀՆԱ-ի 4,5%-ի համեմատ), ինչը համարվում է նպատակահարմար։
Ծրագրի իրականացումն ընդհանուր առմամբ ընթանում է ըստ պլանի։ Դեկտեմբերի վերջի դրությամբ բոլոր քանակական արդյունավետության չափանիշները (QPC) կատարվել են։ Գնաճը 2025 թվականի դեկտեմբերի վերահսկիչ ամսաթվին գտնվել է դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ խորհրդատվությունների մեխանիզմի (MPCC) ներքին թիրախային միջակայքի սահմաններում, սակայն 2026 թվականի մարտի վերահսկիչ ամսաթվին փոքր-ինչ գերազանցել է ցուցիչային ներքին միջակայքի վերին սահմանը։ Կառուցվածքային հենանիշների կատարման ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվում է, թեև որոշ ուղղություններով կան ուշացումներ։
Պահպանվող տնտեսական անորոշությունն ընդգծում է տնտեսության դիմակայունության բարձրացման և ապագա աճի հեռանկարների բարելավման ուղղությամբ հետագա ջանքերի անհրաժեշտությունը.
Բյուջետային քաղաքականությունը պետք է շարունակի ապահովել ծախսային առաջնահերթությունների և հարկաբյուջետային կայունության միջև հավասարակշռությունը։ Անհրաժեշտ են ծախսերի մանրակրկիտ առաջնահերթեցում, պետական ծախսերի արդյունավետության բարձրացում, հարկային բարեփոխումներ և հարկային վարչարարության ամրապնդում՝ բյուջետային տարածք ստեղծելու համար, որը թույլ կտա բավարարել ծախսերի աճող ճնշումները՝ միաժամանակ պետական պարտքը պահպանելով չափավոր մակարդակի վրա։
Կենտրոնական բանկը պետք է շարունակի ուշադիր հետևել տնտեսական միտումներին, գնաճի դինամիկային և գնաճային ակնկալիքներին և անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ լինի ճշգրտելու տոկոսադրույքները՝ գնաճը թիրախային մակարդակին վերադարձնելու համար։ Ճկուն փոխարժեքը պետք է շարունակի ծառայել որպես արտաքին ցնցումների մեղմման կարևոր մեխանիզմ, իսկ արժութային ինտերվենցիաները պետք է սահմանափակվեն շուկայի ապակայունացման դեպքերով։
Երկարաժամկետ աճը պահպանելու համար ողջունելի են նախատեսված կառուցվածքային բարեփոխումները, որոնք ուղղված են երկրի արտահանման զամբյուղի և արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացմանը, գործարար միջավայրի և կորպորատիվ թափանցիկության բարելավմանը, ինչպես նաև ֆինանսավորման հասանելիության ընդլայնմանը։

Исполнительный совет МВФ завершил первый обзор в рамках соглашения Stand-By Arrangement (SBA) 2025 года с Арменией, предоставив стране дополнительный доступ к средствам в размере, эквивалентном 18,4 млн SDR (около 25,1 млн долларов США). Власти Армении продолжают рассматривать данное соглашение как превентивную меру.
Экономическая активность остается высокой. Ожидается, что рост реального ВВП составит около 5,25% в 2026 году, несмотря на высокую глобальную неопределенность.
Программа SBA направлена на поддержку государственной политики и программы реформ для сохранения экономической и финансовой стабильности, а также обеспечения устойчивого, инклюзивного и долгосрочного экономического роста.
Исполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) завершил первый обзор в рамках соглашения Stand-By Arrangement (SBA) с Арменией. Завершение обзора открывает доступ к средствам в размере, эквивалентном 18,4 млн SDRР (около 25,1 млн долларов США), в результате чего общий объем доступного финансирования достигает 36,8 млн СДР (около 50,2 млн долларов США). Программа SBA была одобрена Советом директоров МВФ 1 декабря 2025 года. Власти Армении продолжают рассматривать соглашение как превентивный инструмент. Решение Исполнительного совета было принято по процедуре без проведения заседания («lapse-of-time basis»).
Экономическая активность в Армении остается устойчивой. Ожидается, что рост реального ВВП замедлится до примерно 5,25% в 2026 году по мере ослабления внутреннего спроса и проявления некоторых торговых сбоев, вызванных войной на Ближнем Востоке. Предполагается, что инфляция в ближайшей перспективе останется повышенной из-за роста цен на сырьевые товары и увеличения логистических издержек вследствие переориентации торговых маршрутов, однако в прогнозном периоде вернется к целевому уровню Центрального банка Армении (ЦБА). Краткосрочные риски для прогноза связаны с беспрецедентной неопределенностью, вызванной войной на Ближнем Востоке. В среднесрочной перспективе на Армению могут повлиять замедление экономического роста торговых партнеров и ужесточение глобальных финансовых условий. Тем не менее внешние и финансовые буферы страны остаются сильными.
Ожидается, что в 2026 году сохранится высокая эффективность бюджетной политики. Доходы бюджета, вероятно, значительно превысят показатели, заложенные в бюджете на 2026 год, благодаря высокой экономической активности, мерам налоговой политики и продолжающемуся совершенствованию налогового администрирования. Власти планируют направить дополнительные доходы на сдерживание спроса и укрепление финансовых резервов, стремясь сократить дефицит бюджета до 4,0% ВВП (по сравнению с 4,5% ВВП, предусмотренными бюджетом на 2026 год), что считается целесообразным.
Реализация программы в целом идет по плану. Все количественные критерии эффективности (QPC) на конец декабря были выполнены. Инфляция находилась в пределах внутреннего целевого диапазона механизма консультаций по денежно-кредитной политике (MPCC) на контрольную дату декабря 2025 года, однако немного превысила верхнюю границу индикативного внутреннего диапазона на контрольную дату марта 2026 года. Работа по выполнению структурных ориентиров продолжается, хотя по некоторым направлениям имеются задержки.
Сохраняющаяся экономическая неопределенность подчеркивает необходимость дальнейших усилий по повышению устойчивости экономики и улучшению перспектив будущего роста:
Бюджетная политика должна и далее обеспечивать баланс между приоритетами расходов и фискальной устойчивостью. Необходимы тщательная расстановка приоритетов расходов, повышение эффективности государственных расходов, налоговые реформы и укрепление налогового администрирования для создания бюджетного пространства, позволяющего удовлетворять растущее давление на расходы при сохранении государственного долга на умеренном уровне.
Центральному банку следует продолжать внимательно отслеживать экономические тенденции, динамику инфляции и инфляционные ожидания и быть готовым при необходимости корректировать процентные ставки для возвращения инфляции к целевому уровню. Гибкий валютный курс должен и далее служить важным механизмом смягчения внешних шоков, а валютные интервенции следует ограничивать случаями дестабилизации рынка.
Для поддержания долгосрочного роста приветствуются запланированные структурные реформы, направленные на диверсификацию экспортной корзины и экспортных рынков страны, улучшение деловой среды и корпоративной прозрачности, а также расширение доступа к финансированию.