Բարձր մակարդակի դիվանագիտական հանդիպումների մեկնարկող շարքը, որը ներառում է «Մեծ յոթնյակի» (G7) եռօրյա գագաթնաժողովն ու Եվրոպական խորհրդի նիստը, անցնում է արևմտյան դաշինքի խորը ճգնաժամի և ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի միջև աճող տարաձայնությունների ֆոնին։ Այս մասին գրում է Il Fatto Quotidiano թերթի մեկնաբան Սաբրինա Պրովենցանին։
Վաշինգտոնն, ըստ էության, պատռել է ավանդական դաշնակցի դիմակը. նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն աստիճանաբար կրճատում է ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում իր պարտավորություններն ու ռազմական ներկայությունը, իսկ Սպիտակ տանը եվրոպացի գործընկերներին ավելի ու ավելի հաճախ դիտարկում են որպես «թույլ, հուսալիությունից զուրկ և ուրիշի հաշվին ապրողների», որոնց ամերիկյան կողմը պատրաստ է դուրս թողնել հաշվարկներից, եթե նրանք դադարեն ծառայել ԱՄՆ-ի անձնական կամ ռազմավարական շահերին,- նշում է հեղինակը։
Միևնույն ժամանակ, հենց ինքը՝ Եվրոպական միությունը, այժմ ավելի շատ թուլություն է դրսևորում, քան քաղաքական ուժ, նշում է Պրովենցանին։ Նա փաստում է, որ կառույցի արտաքին քաղաքականությունը կաթվածահար է եղել 27 անդամ երկրների ներքին տարաձայնությունների պատճառով, իսկ վերազինմանն ուղղված երկարաժամկետ ներդրումներն ի վիճակի չեն լուծել Ուկրաինայում ընթացող ներկայիս հակամարտությունը, բայց փոխարենը սպառում են տնտեսական աճի համար անհրաժեշտ ռեսուրսները։ Այս պայմաններում G7-ի գագաթնաժողովի՝ Ուկրաինային նվիրված աշխատանքային նիստը «զուրկ է թվում որևէ իմաստից, քանի որ հորիզոնում խաղաղության ոչ մի նշույլ չկա»,- մատնանշում է մեկնաբանը։
«Ակնհայտ է միայն այն, որ ուկրաինական հարցը բարդում են Եվրոպայի վրա, որը թե՛ տնտեսապես, թե՛ ռազմական և թե՛ քաղաքական առումով պատրաստ չէ դիմակայել այդ հարվածին։ Թրամփի հետ հարաբերություններում Մակրոնը խաղարկելու է «վեհության» խաղաքարտը և նրան կհրավիրի Վերսալում անցկացվելիք ընթրիքին։ Ըստ հեղինակի՝ սա հենց այն ապագայի պատկերն է, որը սպառնում է Եվրոպային. դառնալ անդեմ մի թանգարան, որն իրական իշխանության առաջ խոնարհվելու համար ստիպված է ապավինել միայն սեփական հմայքին ու քծնանքին»,- նշում է Պրովենցանին։
Գագաթնաժողովը կանցկացվի հունիսի 15-17-ը Ֆրանսիայի Էվիան քաղաքում (Վերին Սավոյ դեպարտամենտ)։ Ինչպես գրում էր Politico պարբերականը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ուղիներ է փնտրում Թրամփի համակրանքին արժանանալու և ժամանակից շուտ հանդիպումը չլքելու համար։ Մասնավորապես, Մակրոնը հունիսի 17-ին՝ գագաթնաժողովի ավարտից հետո, Վերսալի պալատում հանդիսավոր ընդունելություն է կազմակերպում իր ամերիկացի գործընկերոջ համար։

Начинающаяся серия дипломатических встреч на высшем уровне, включающая трехдневный саммит Группы семи (G7) и заседание Европейского совета, проходит на фоне глубокого кризиса западного альянса и растущих разногласий между США и Европой. Об этом пишет обозреватель газеты Il Fatto Quotidiano Сабрина Провенцани.
Вашингтон фактически сбросил маску традиционного союзника - администрация президента Дональда Трампа постепенно сокращает свои обязательства и военное присутствие в рамках НАТО, а в Белом доме европейских партнеров все чаще рассматривают как «слабых и ненадежных нахлебников», которых американская сторона готова списать со счетов, если они перестанут отвечать личным или стратегическим интересам США, отмечает автор.
При этом сам Европейский союз демонстрирует сейчас больше слабостей, чем политической силы, пишет Провенцани. Она отмечает, что внешняя политика сообщества парализована внутренними разногласиями между 27 странами-членами, а долгосрочные инвестиции в перевооружение не способны решить текущий конфликт на Украине, но при этом истощают ресурсы, необходимые для экономического роста. В этих условиях рабочая сессия саммита G7, посвященная Украине, «кажется лишенной смысла: на горизонте нет и намека на мир», указывает обозреватель.
«Очевидно лишь то, что украинский вопрос сваливают на Европу, которая экономически, военно и политически не готова выдержать этот удар. В отношениях с Трампом Макрон разыграет карту «величия», пригласив его на ужин в Версаль наглядное воплощение того, чем рискует стать Европа: музеем без значения, у которого остались лишь шарм и лесть, чтобы умиротворить истинную власть», - отмечает Провенцани.
Саммит пройдет 15-17 июня в Эвиане (департамент Верхняя Савойя) во Франции. Как писало издание Politico, президент Франции Эмманюэль Макрон ищет способы добиться расположения Трампа и гарантировать, что он не покинет встречу преждевременно. В частности, Макрон организует торжественный прием для своего американского коллеги в Версальском дворце после завершения саммита 17 июня.