Կրեմլի գնահատմամբ՝ Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը նպատակ ունի վնասել այն ինտեգրացիոն կառույցներին, որտեղ ներգրավված է նաև Ռուսաստանը։
«Հայաստանի քաղաքական ու արտաքին տնտեսական տատանումները հստակ ցույց են տալիս, թե ինչպես են «կանոնների վրա հիմնված կարգի» կողմնակիցները համառորեն փորձում հարվածել Ռուսաստանի մասնակցությամբ ինտեգրացիոն կառույցներին»,— «Պրիմակովյան ընթերցումներ» համաժողովի ժամանակ իր ելույթում նշել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Ուշակովն ընդգծել է նաև, որ Արևմուտքը փորձում է պատրանք ստեղծել, թե հնարավոր է վերանայել դարերով կողք կողքի ապրած ու միմյանց օգնած ժողովուրդների պատմությունն ու աշխարհագրությունը։
«Ուկրաինական ճգնաժամը հստակ ցույց է տալիս, թե նման քաղաքականությունն ինչպիսի ողբերգության կարող է հանգեցնել»,— հավելել է նա։

В Кремле назвали ситуацию вокруг Армении попытками нанести удар по интеграционным объединениям, в которых участвует Россия.
«Кстати, на примере политических и внешнеэкономических шатаний Армении мы видим настойчивые попытки приверженцев порядка, основанного на правилах нанести удар по интеграционным объединениям, в которых участвует непосредственно наша страна», - сказал , выступая на «Примаковских чтениях», помощник президента Юрий Ушаков.
При этом, подчеркнул он, насаждается иллюзорное представление о том, что историю и географию народов, которые веками жили рядом, всегда помогали друг другу, можно пересмотреть.