Բելֆաստում տղամարդը մահացել է ավանդական տոնական խարույկից ընկնելուց հետո, որը պատրաստում էին «Տասնմեկերորդ գիշերվա» (Eleventh Night) ամենամյա միջոցառումների համար, հայտնում է The Guardian-ը՝ հղում անելով Հյուսիսային Իռլանդիայի ոստիկանության աղբյուրին։
Միջադեպը տեղի է ունեցել ուրբաթ երեկոյան քաղաքի արևելյան Բրանիել շրջանում։ Մահացածը 40-ին մոտ տղամարդ էր՝ Ուորեն Լիթլը։ Ընկնելուց հետո նրան տեղափոխել են հիվանդանոց, սակայն շաբաթ օրը նա մահացել է ստացած վնասվածքներից։
Ոստիկանությունից հայտնել են, որ հուլիսի 11-ին տեղեկություն են ստացել հիվանդանոցում տղամարդու մահվան մասին։ Իրավապահները սկսել են տեղի ունեցածի հանգամանքների քննությունը, իսկ Հյուսիսային Իռլանդիայի աշխատանքի անվտանգության ծառայությունը տեղեկացվել է միջադեպի մասին։
Խարույկի կազմակերպիչները՝ Braniel Bonfire Committee-ն, Braniel Loyal Flute Band-ը և Braniel Community Group-ը, ցավակցություն են հայտնել մահացածի ընտանիքին։
«Մեր մտքերն ու խորին ցավակցությունները Ուորենի ընտանիքի, ընկերների և բոլոր նրանց հետ են, ովքեր ճանաչում և սիրում էին նրան։ Որպես համայնք՝ մենք կոտրված ենք այս ողբերգական կորստից», — ասվում է նրանց հայտարարության մեջ։
Մահացածի ընտանիքի հետ խորհրդակցելուց հետո կազմակերպիչները որոշել են խարույկը վառել նախապես նախատեսված ժամին։ Միջոցառման մեկնարկից առաջ մասնակիցներին խնդրել են մեկ րոպե լռությամբ հարգել Ուորենի հիշատակը։
«Տասնմեկերորդ գիշերվա» ավանդական խարույկները Հյուսիսային Իռլանդիայում ամեն տարի վառում են հուլիսի 12-ի Օրանժյան օրդենի շքերթներից առաջ։ Այս միջոցառումները նվիրված են 1690 թվականի Բոյնի ճակատամարտի տարելիցին, երբ բողոքական արքա Վիլհելմ Օրանացին հաղթեց կաթոլիկ արքա Հակոբոս II-ին։

В Белфасте мужчина погиб после падения с традиционного праздничного костра, который готовили к ежегодным мероприятиям «Одиннадцатой ночи» (Eleventh Night), сообщает The Guardian со ссылкой на источник в полиции Северной Ирландии.
Инцидент произошел вечером в пятницу в районе Браниэл на востоке города. Погибшим оказался мужчина в возрасте около 40 лет — Уоррен Литтл. После падения его доставили в больницу, однако в субботу он скончался от полученных травм.
В полиции сообщили, что получили информацию о смерти мужчины в больнице 11 июля. Правоохранители начали расследование обстоятельств произошедшего, а служба охраны труда Северной Ирландии была уведомлена об инциденте.
Организаторы костра — комитет Braniel Bonfire Committee, Braniel Loyal Flute Band и Braniel Community Group — выразили соболезнования семье погибшего.
«Наши мысли и глубокие соболезнования с семьей, друзьями и всеми, кто знал и любил Уоррена. Как община, мы опустошены этой трагической потерей», — говорится в их заявлении.
После консультации с семьей погибшего организаторы решили зажечь костер в запланированное время. Перед началом мероприятия участников попросили почтить память Уоррена минутой молчания.
Традиционные костры «Одиннадцатой ночи» ежегодно зажигают в Северной Ирландии перед парадами Оранжевого ордена 12 июля. Эти мероприятия посвящены годовщине битвы при Бойне 1690 года, когда протестантский король Вильгельм Оранский победил католического короля Якова II.