Մեծ Բրիտանիան մեղադրում է Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանմանը Եվրոպայում տեղի ունեցած հարձակումներին առնչություն ունենալու մեջ։ Այս կապակցությամբ երկրի արտաքին գործերի նախարարություն է կանչվել Մեծ Բրիտանիայում Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալի Նասիմֆարը։ Այս մասին է վկայում հուլիսի 14-ին բրիտանական կառավարության կայքում հրապարակված պաշտոնական հայտարարությունը։
«Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի և համագործակցության նախարարությունը Լոնդոնում Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին է կանչել՝ կապված ԻՀՊԿ-ի դերակատարման հետ, որն առնչվում է ողջ Եվրոպայում պրոքսի խմբավորումների կողմից իրականացված մի շարք հարձակումների կազմակերպմանը»,- ասված է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ Նասիմֆարին ԱԳՆ են կանչել Եվրոպայում մարտից մայիս ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած այն հարձակումների պատճառով, որոնք, ըստ բրիտանական կողմի վարկածի, համակարգվել են հենց «Ղոդս» ուժերի կողմից։

The United Kingdom accuses the Quds Force of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) of involvement in attacks in Europe; Iran’s chargé d'affaires Ali Nasimfar was summoned to the country’s Foreign Office. This follows from a statement published on the British government’s website on July 14.
“The Foreign, Commonwealth and Development Office summoned the Iranian chargé d'affaires in London over the IRGC’s role in orchestrating a series of attacks carried out by proxy groups across Europe,” the publication says.
It is noted that Nasimfar was summoned in connection with attacks carried out in Europe between March and May which, according to the British side, were coordinated by the Quds Force.