ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հերքել է լրատվամիջոցների այն հաղորդումը, թե Իրանն իրեն զգուշացրել է, որ իսլամական հանրապետության հետ բանակցություններին մասնակցող ամերիկացի ներկայացուցիչները ֆինանսական շահ ստանալու համար օգտագործում են ինսայդերային տեղեկատվություն։
«Սա բնավ չի համապատասխանում իրականությանը։ Ես երբեք նման հաղորդագրություն չեմ ստացել», — գրել է փոխնախագահը X-ում։ Այսպես է ԱՄՆ փոխնախագահը մեկնաբանել ամերիկյան Drop Site News պորտալի հրապարակումը։ Դրանում նշեվլ էր, որ հունիսին Շվեյցարիայում կայացած խորհրդակցությունների ընթացքում Իրանի ներկայացուցիչները զգուշացրել են, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և ԱՄՆ առաջնորդի փեսա Ջարեդ Քուշները «չարաշահում» են բանակցություններին իրենց մասնակցությունը և «ավելի շատ շահագրգռված են ֆինանսական շուկաներում շահույթ ստանալու համար ինսայդերային տեղեկատվությունն օգտագործելու, քան գործարք կնքելու մեջ»։
«Եթե ես [նման հաղորդագրություն] ստացած լինեի, կասեի, որ Ջարեդն ու Սթիվը նախագահի [ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի] թիմի վստահելի անդամներն են և շատ մտերիմ ընկերները։ Ոչ ոք նրանցից ավելի շատ բան չի արել տարածաշրջանում խաղաղության և բարգավաճման համար։ Այն ենթադրությունը, թե նրանք առևտուր են անում ինսայդերային տեղեկատվության հիման վրա, անհեթեթ է», — հավելել է Վենսը։
Ինչպես նշվել հրապարակման մեջ՝ հղում կատարելով իրանցի պաշտոնյային, իսլամական հանրապետությունում կարծում են, որ Թրամփին մոտ կանգնած անձինք, հիմնականում Ուիթքոֆն ու Քուշները, «շուկայի մանիպուլյացիայի» միջոցով ստացել են մոտ 9 միլիարդ դոլար։ Իրանական կողմը նաև, իբր, մտահոգություն է հայտնել, որ Ուիթքոֆն ու Քուշները կազմակերպում են տեղեկատվության արտահոսք լրատվամիջոցներ և «գրեթե ամեն օր» զրուցում են Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի, ինչպես նաև «Մոսադ» հետախուզական ծառայության տնօրենի հետ։

Вице-президент США Джей Ди Вэнс опроверг сообщение СМИ, согласно которому Иран предупредил его о том, что американские участники переговоров с исламской республикой используют инсайдерскую информацию ради финансовой выгоды.
«Это совершенно не соответствует действительности. Я никогда не получал такого сообщения», — написал вице-президент в X. Так вице-президент США прокомментировал публикацию американского портала Drop Site News. Как говорится в ней, представители Ирана во время консультаций в Швейцарии в июне предупредили о том, что спецпосланник президента США Стив Уиткофф и зять американского лидера Джаред Кушнер «злоупотребляют» участием в переговорах и «больше заинтересованы в использовании инсайдерской информации ради получения прибыли на финансовых рынках, чем в заключении сделки».
«Если бы я получил [такое сообщение], я бы сказал, что Джаред и Стив являются доверенными членами команды президента [США Дональда Трампа] и очень близкими друзьями. Никто не сделал больше, чем они, ради мира и процветания в регионе. Предположение о том, что они ведут торги на основе инсайдерской информации, абсурдно», — добавил Вэнс.
Как утверждается в упомянутой публикации со ссылкой на иранского чиновника, в исламской республике считают, что приближенные к Трампу лица, по большей части Уиткофф и Кушнер, получили около $9 млрд путем «манипулирования рынком». Иранская сторона также якобы выразила обеспокоенность тем, что Уиткофф и Кушнер организуют утечки информации в СМИ и «почти каждый день» разговаривают с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, а также директором разведывательной службы «Моссад».