Իրանի կառավարությունը հազիվ թե էական ազդեցություն զգա կամ մեղմացնի իր դիրքորոշումը բանակցություններում ամերիկյան ռազմական հարվածների նոր ալիքների հետևանքով, ինչպիսիք հասցվում են այժմ: Նման եզրահանգմանն է եկել ամերիկյան հետախուզությունն իր նոր վերլուծական փաստաթղթում, գրում է Washington Post-ը:
ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների վերլուծաբանները եզրակացրել են նաև, որ Թեհրանն ու Վաշինգտոնն այս պահին խրվել են խաղաղության և պատերազմի միջև անորոշության վիճակում. սա փոխադարձ հարվածների աճող մահաբերության ֆոնին ծայրահեղ անկայուն դինամիկա է:
Վարչակազմին ներկայացված հետախուզության եզրակացություններն ընդգծում են այն երկընտրանքը, որին բախվել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատերազմում, որն ինքը և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն սկսել էին փետրվարի վերջին:
Թրամփի ընթացիկ քաղաքականությունը՝ ուղղված հարձակումների մասշտաբների մշտական ընդլայնմանը, հանգեցնում է փակուղային իրավիճակի: Սակայն ԱՄՆ ներսում պատերազմի ծայրահեղ ոչ ժողովրդականության հետնապատկերին լարվածության հետագա սրումը, օրինակ՝ ցամաքային զորքերի հնարավոր մուտքը, նախագահի համար հղի է լուրջ քաղաքական ռիսկերով՝ առանց ռազմական հաջողության որևէ երաշխիքի:
...Մերձավորարևելյան հակամարտության մեկ այլ ճակատում Իրանի աջակցությունը վայելող եմենյան հութիների խմբավորումը հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի ծովային շրջափակում մտցնելու մտադրության մասին՝ սպառնալով նավագնացությանը Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցում՝ Արաբական թերակղզու և դեպի Սուեզի ջրանցք տանող Աֆրիկայի միջև գտնվող առանցքային երթուղում:
Ետնաբեմային դիվանագիտություն և ներքին պառակտումներ
Մեծ պատերազմի ծավալման սպառնալիքի ֆոնին Իրանն ու ԱՄՆ-ը նոր բանակցությունների պատրաստակամության ազդանշաններ են տվել, թեև իրական առաջընթացի մասին չի հաղորդվել:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային Թեհրանում անցկացված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Վաշինգտոնից ազդանշանները ստացվում են Կատարում գտնվող միջնորդների միջոցով.
«Առանց մանրամասների մեջ մտնելու՝ հաստատում ենք, որ դիվանագիտական ապարատն ակտիվություն է ցուցաբերում, և որոշակի միջնորդների միջոցով մեզ գաղափարներ են փոխանցվում»,- Բաղայիի խոսքերն են մեջբերում իրանական զանգվածային լրատվամիջոցները:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը բաց է մնում դիվանագիտական լուծման համար, և իրանական ղեկավարության մի մասն աջակցում է այդ մոտեցմանը, սակայն դրան խոչընդոտում են իրանցի «բազեները»:
«Նրանք շարունակում են բանակցելու ցանկության մասին ազդանշաններ ուղարկել, սակայն մենք արձագանքում ենք նրանց գործողություններին: Իսկ նրանց գործողություններն են, ներառյալ՝ այս գիշեր, նավերի ուղղությամբ հրթիռների և դրոնների արձակումը»,- լրագրողներին՝ Ֆիլիպիններ թռչելուց առաջ հայտարարել է Ռուբիոն:
Բանակցությունների նախորդ փուլերում իրանցիներն իրենց դրսևորել են որպես կոշտ բանակցողներ, հատկապես միջուկային ծրագրի հարցով: Իր հերթին, ԱՄՆ վարչակազմը պարբերաբար հայտարարում էր ամերիկյան պահանջների առջև Իրանի «կապիտուլյացիայի» մասին, ինչը Թեհրանը ամեն անգամ հերքում էր:
Կողմերն արդեն հասել էին հրադադարի համաձայնագրի ապրիլին՝ Հորմուզի նեղուցն ապարգելափակելու և վիճելի հարցերը հետաձգելու համար, սակայն գործարքը արագորեն փլուզվեց Պարսից ծոցի նավթի արտահանման այդ առանցքային հանգույցի նկատմամբ վերահսկողության համար պայքարի պատճառով:
ԿՀՎ-ի վերլուծությունը. ռեժիմը կդիմանա
Հետախուզության թարմ զեկույցը հիմնականում պատրաստել է ԿՀՎ-ն (CIA): Գերատեսչության վերլուծաբաններն ընդգծում են Թեհրանի ռեժիմի բարձր պաշարունակությունն ու կայունությունը, որը պահպանում է կառավարելիությունը՝ չնայած ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածների հետևանքով առանցքային հրամանատարների և ռազմական տեխնիկայի կորստին: Դեռևս մայիսին ԿՀՎ-ն հանգել էր այն եզրակացության, որ Իրանը կկարողանա դիմանալ ԱՄՆ ծովային շրջափակմանը առնվազն 3–4 ամիս, նախքան կբախվի կրիտիկական տնտեսական դժվարությունների:
ԱՄՆ Ազգային հետախուզության սպայի նախկին տեղակալ Մերձավոր Արևելքի հարցերով Ջոնաթան Փանիկոֆը նշել է, որ Թրամփի վարչակազմը, կարծես, հավատում է, թե ռազմական հարվածների ուժեղացումը Թեհրանին կստիպի ավելի զիջող լինել:
«Այդ գնահատականը գրեթե հաստատ սխալ է,- ընդգծում է Փանիկոֆը, որմ այժմ Atlantic Council-ի փորձագետ է:- Իրանի կառավարության գլխավոր առաջնահերթությունը ռեժիմի գոյատևումն է: Նրանք պատրաստ են տանել ամենաուժեղ հարվածները՝ չնայելով տնտեսության և բնակչության համար հասցվող վնասին: Ես ԱՄՆ-ի համար լավ տարբերակներ չեմ տեսնում: Ցամաքային գործողություն Թրամփը հազիվ թե սկսի, այնպես որ մեզ սպասվում է էսկալացիաների, անդորրի և մարտերի նոր բռնկումների շարան»:
Իրանի ղեկավարության ներսում ամերիկյան հետախուզությունն արձանագրում է աճող լարվածություն այսպես կոչված «պրագմատիկների» և արմատական թևի միջև՝ առաջին հերթին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (IRGC), որի ազդեցությունն էապես աճել է:
Հրապարակային հայտարարություններում գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին և իրանցի գլխավոր բանակցող Մոհամմադ-Բաղեր Ղալիբաֆը որպես «թշնամու դեմ պայքարում հաղթանակի անհրաժեշտ պայման» միասնության կոչ են արել ազգին:

Правительство Ирана вряд ли ощутит существенное воздействие или смягчит свою позицию на переговорах в результате новых волн американских военных ударов, подобных тем, что наносятся сейчас. К такому выводу пришла американская разведка в своем новом аналитическом документе, пишет Washington Post.
Аналитики спецслужб США также заключили, что Тегеран и Вашингтон на данный момент застряли в состоянии неопределенности между миром и войной — крайне неустойчивая динамика на фоне растущей смертоносности взаимных ударов.
Выводы разведки, представленные администрации, подчеркивают дилемму, с которой столкнулся президент Дональд Трамп в войне, начатой им и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в конце февраля.
Текущий курс Трампа на постоянное расширение масштабов атак приводит к тупиковой ситуации. Но на фоне высокой непопулярности войны внутри США дальнейшая эскалация — например, возможный ввод наземных войск — чреват для президента серьезными политическими рисками без каких-либо гарантий военного успеха.
...На другом фронте ближневосточного конфликта поддерживаемая Ираном йеменская группировка хуситов заявила о намерении ввести морскую блокаду Саудовской Аравии, угрожая судоходству в Баб-эль-Мандебском проливе — ключевой артерии между Аравийским полуостровом и Африкой, ведущей к Суэцкому каналу.
Закулисная дипломатия и внутренние расколы
На фоне угрозы разрастания большой войны Иран и США подали сигналы о готовности к новым переговорам, хотя о реальном прогрессе не сообщалось.
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи на пресс-конференции в Тегеране заявил, что сигналы из Вашингтона поступают через посредников в Катаре:
«Не вдаваясь в детали, подтверждаем, что дипломатический аппарат проявляет активность, и через определенных посредников нам передаются идеи», — цитируют Багаи иранские СМИ.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Вашингтон остается открытым для дипломатического решения, и часть иранского руководства поддерживает такой подход, однако этому препятствуют иранские «ястребы».
«Они продолжают посылать сигналы о желании вести переговоры, но мы реагируем на их действия. А их действия — это запуск ракет и дронов по судам, в том числе и сегодня ночью», — заявил Рубио журналистам перед вылетом на Филиппины.
На прошлых раундах переговоров иранцы проявили себя жесткими переговорщиками, особенно по ядерной программе. В свою очередь, администрация США регулярно заявляла о «капитуляции» Ирана перед американскими требованиями, что Тегеран каждый раз опровергал.
Стороны уже достигали соглашения о прекращении огня в апреле, чтобы разблокировать Ормузский пролив и отложить спорные вопросы, но сделка быстро развалилась из-за борьбы за контроль над этим ключевым узлом нефтяного экспорта Персидского залива.
Анализ ЦРУ: режим выстоит
Свежий доклад разведки был подготовлен преимущественно ЦРУ. Аналитики ведомства подчеркивают высокую запасливость и устойчивость режима в Тегеране, который сохраняет управляемость, несмотря на потерю ключевых командиров и военной техники в результате ударов США и Израиля. Еще в мае ЦРУ пришло к выводу, что Иран сможет выдерживать морскую блокаду США как минимум 3–4 месяца, прежде чем столкнется с критическими экономическими трудностями.
Бывший заместитель национального офицера разведки США по Ближнему Востоку Джонатан Паникофф отметил, что администрация Трампа, похоже, верит, будто усиление военных ударов заставит Тегеран быть сговорчивее.
«Эта оценка почти наверняка ошибочна, — подчеркивает Паникофф, ныне эксперт Atlantic Council. — Главный приоритет правительства Ирана — выживание режима. Они готовы терпеть сильнейшие удары, невзирая на ущерб для экономики и населения. Я не вижу хороших вариантов для США. Наземную операцию Трамп вряд ли начнет, так что нас ждет череда эскалаций, затиший и новых вспышек боев».
Внутри иранского руководства американская разведка фиксирует растущее напряжение между так называемыми «прагматиками» и радикальным крылом — в первую очередь Корпусом стражей исламской революции (КСИР), чье влияние существенно выросло.
В публичных заявлениях верховный лидер Моджтаба Хаменеи и главный иранский переговорщик Мохаммад-Багер Галибаф призвали нацию к единству как к «необходимому условию для победы в борьбе с врагом».