Իսպանիան լրացուցիչ ոստիկանության և բանակի ուժեր է ուղարկում իր հյուսիսաֆրիկյան անկլավ Սեուտա՝ հարևան Մարոկկոյից ներգաղթյալների զանգվածային անցումից հետո, գրում է The Guardian-ը։
Իսպանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ մի քանի ժամվա ընթացքում անկլավ կարող էր մուտք գործել 2-3 հազար մարդ։ Նրանցից շատերը սահմանը հատել են լողալով կամ ոտքով՝ Տարախալ լողափի ալեհատ պատնեշի միջոցով։ Հաղորդվել է նաև սահմանային ցանկապատը ճեղքելու դեպքերի մասին։
Դեպքի վայրից կադրերը ցույց են տվել մարդկանց մեծ խմբեր, որոնք դուրս էին գալիս ափ, տեղաշարժվում փողոցներով և շարժվում դեպի տարածքի խորքը։ Ժամանածների շրջանում հիմնականում երիտասարդ տղամարդիկ էին, սակայն ներգաղթյալների թվում նաև կանայք և երեխաներ կային։
Իսպանիայի Քաղաքացիական գվարդիայի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ մարդիկ «զանգվածաբար ժամանում էին ծովից», սակայն անցմանը մասնակցածների ճշգրիտ թիվը չի հստակեցրել։
Սեուտայի Քաղաքացիական գվարդիայի աշխատակիցների ասոցիացիայի ղեկավար Ռաշիդ Սբիհին իրավիճակը անվանել է «լիակատար քաոս» և հայտարարել, որ սահմանը «ամբողջությամբ փլուզվել է»։
Սեուտայի նախագահ Խուան Խեսուս Վիվասը պահանջել է լրացուցիչ ոստիկանության և բանակի ուժեր ուղարկել՝ սահմանը և բնակիչների անվտանգությունը պաշտպանելու համար։ Նա միաժամանակ կենտրոնական կառավարությանը կոչ է արել միգրացիոն ճգնաժամի մասշտաբների պատճառով արտակարգ դրություն հայտարարել ։
Սակայն Իսպանիայի Ներքին գործերի նախարարությունը մերժել է այդ նախաձեռնությունը՝ հայտարարելով, որ արտակարգ դրություն չի կարող սահմանվել բացառապես միգրացիոն խնդիրների պատճառով։ Փոխարենը իշխանությունները հայտարարել են Սեուտա 60 զինծառայողի և Քաղաքացիական գվարդիայի 30 լրացուցիչ աշխատակցի ուղարկելու մասին։
Իրավիճակը հիշեցնում է 2021 թվականի մայիսի միգրացիոն ճգնաժամը, երբ ավելի քան 8 հազար մարդ երկու օրվա ընթացքում հատեց Սեուտայի սահմանը։
Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը ուրբաթ պետք է այցելի Սեուտա՝ Ներքին գործերի նախարար Ֆերնանդո Գրանդե-Մառլասկայի հետ միասին։ Նա հայտարարել է, որ կառավարությունը ստեղծված իրավիճակին «անհապաղ պատասխան» կտա։

Испания направляет дополнительные силы полиции и армии в свой североафриканский анклав Сеута после массового перехода мигрантов из соседнего Марокко, передаёт The Guardian.
По данным испанских СМИ, в течение нескольких часов в анклав могли попасть от 2 до 3 тысяч человек. Многие из них пересекли границу вплавь или пешком через волнорез у пляжа Тарахаль. Также сообщалось о случаях проникновения через пограничное ограждение.
Кадры с места событий показали большие группы людей, которые выходили на берег, перемещались по улицам и направлялись вглубь территории. Среди прибывших были преимущественно молодые мужчины, однако среди мигрантов также находились женщины и дети.
Представитель Гражданской гвардии Испании заявил, что люди «массово прибывали с моря», однако точное число участников перехода не уточнил.
Глава ассоциации сотрудников Гражданской гвардии Сеуты Рашид Сбихи назвал ситуацию «полным хаосом» и заявил, что граница «полностью рухнула».
Президент Сеуты Хуан Хесус Вивас потребовал направить дополнительные силы полиции и армии для защиты границы и безопасности жителей. Он также призвал центральное правительство объявить чрезвычайное положение из-за масштабов миграционного кризиса.
Однако Министерство внутренних дел Испании отвергло эту инициативу, заявив, что чрезвычайное положение не может вводиться исключительно из-за миграционных проблем. Вместо этого власти объявили о направлении в Сеуту 60 военнослужащих и 30 дополнительных сотрудников Гражданской гвардии.
Ситуация напоминает миграционный кризис мая 2021 года, когда более 8 тысяч человек пересекли границу Сеуты за два дня.
Премьер-министр Испании Педро Санчес должен посетить Сеуту в пятницу вместе с министром внутренних дел Фернандо Гранде-Марлаской. Он заявил, что правительство даст «немедленный ответ» на сложившуюся ситуацию.