Հյուսիսային Կորեայի ռազմական ակտիվությունը նախկինի պես լուրջ մտահոգություն է առաջացնում Տոկիոյում․ Ճապոնիայում կարծում են, որ Փհենյանն ունակ է միջուկային հարված հասցնել երկրին։ Այս մասին հայտնի է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության 2026 թվականի «Պաշտպանության սպիտակ գիրք» ամենամյա զեկույցից։
«Հյուսիսային Կորեայի ռազմական ակտիվությունն ավելի լուրջ ու անխուսափելի սպառնալիք է ներկայացնում Ճապոնիայի ազգային անվտանգությանը, քան երբևէ»,- նշվում է զեկույցում։
Ընդգծվում է, որ ԿԺԴՀ-ի գործողությունները լրջորեն խաթարում են «տարածաշրջանի և միջազգային հանրության խաղաղությունն ու անվտանգությունը»։
«Հյուսիսային Կորեան անցկացրել է վեց միջուկային փորձարկում և, ըստ ամենայնի, տեխնոլոգիական հնարավորություն ունի իր բալիստիկ հրթիռների վրա միջուկային մարտագլխիկ տեղադրելու ու Ճապոնական արշիպելագին հարված հասցնելու համար»,- հայտարարել են պաշտպանական գերատեսչությունում։
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Փհենյանը շարունակում է արտակարգ արագ տեմպերով բալիստիկ ու հիպերձայնային հրթիռներ մշակել, ինչպես նաև ձգտում է շահագործման հանձնել միջուկային մարտագլխիկ կրելու համար նախատեսված հեռահար թևավոր հրթիռները։
Բացի այդ, Տոկիոյի մտահոգությունն է առաջացնում Ռուսաստանի հետ ԿԺԴՀ-ի համագործակցությունը։
«Ռիսկ կա, որ Հյուսիսային Կորեայի զինված ուժերը միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում կարող են հզորանալ Ռուսաստանի հետ ռազմական համագործակցության հաշվին, ինչը լուրջ անհանգստություն է պատճառում Ճապոնիային հարող տարածաշրջանի անվտանգության տեսանկյունից»,- նշել են ՊՆ-ում։

Военная деятельность Северной Кореи по-прежнему вызывает серьезные опасения Токио; в Японии считают, что Пхеньян обладает возможностью нанести ядерный удар по стране, следует из ежегодного доклада министерства обороны Японии «Белая книга обороны» за 2026 год.
«Военная деятельность Северной Кореи представляет собой еще более серьезную и неотвратимую угрозу национальной безопасности Японии, чем когда-либо прежде», - говорится в докладе.
Отмечается, что действия КНДР серьезно подрывают «мир и безопасность в регионе и международном сообществе».
«Северная Корея провела шесть ядерных испытаний и, как полагают, обладает технологическими возможностями для установки ядерной боеголовки на свои баллистические ракеты, радиус действия которых охватывает Японский архипелаг, и нанесения удара по Японии», - заявили в оборонном ведомстве.
Согласно данным минобороны Японии, Пхеньян продолжает разрабатывать баллистические и гиперзвуковые ракеты чрезвычайно быстрыми темпами, а также стремится ввести в действие крылатые ракеты большой дальности, предназначенные для несения ядерной боеголовки.
Кроме того, опасения Токио вызывает сотрудничество КНДР с Россией.
«Существует риск того, что вооруженные силы Северной Кореи могут быть наращены в среднесрочной и долгосрочной перспективе за счет военного сотрудничества с Россией, что вызывает серьезную озабоченность с точки зрения безопасности региона, окружающего Японию», - отметили в минобороны.