Ռուսաստանը կարող է իր զբոսաշրջիկների համար հանձնարարական հրապարակել՝ զերծ մնալ Հայաստան մեկնելուց, եթե երրորդ երկրների պահանջներով հանրապետությունում շարունակվեն ռուսաստանցի քաղաքացիների ձերբակալությունները, հայտարարել է Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։
Այդ մասին նա հայտնել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում, հաղորդել են ՌԴ Դաշնության խորհրդի մամուլի ծառայությունից։
Մատվիենկոն ուշադրություն է հրավիրել «Հայաստանում ռուսաստանցի քաղաքացիների համակարգված ձերբակալությունների փաստի վրա՝ երրորդ երկրների պահանջներով»։
«Եթե նման գործելակերպը շարունակվի, Ռուսաստանը ստիպված կլինի հանրապետություն չայցելելու հանձնարարական հրապարակել իր զբոսաշրջիկների համար»,- ասվում է Դաշնության խորհրդի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։

Россия может выпустить рекомендацию для своих туристов воздержаться от поездок в Армению, если продолжатся задержания российских граждан в республике по запросам третьих стран, заявила председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко.
Об этом она сообщила в ходе телефонного разговора с председателем Национального собрания Армении Рубеном Рубиняном, передаёт пресс-служба Совфеда РФ.
Матвиенко обратила внимание на «систематические задержания российских граждан в Армении по запросам третьих стран».
«При продолжении подобной практики Россия будет вынуждена выпустить рекомендацию для своих туристов не посещать республику», — говорится в сообщении пресс-службы Совета Федерации.