Աշխարհի ամենաբարձր լեռան գագաթի ապարները լի են հին ծովային բնակիչների բրածոներով, և այժմ ոմանք պնդում են, թե դա ապացուցում է Համաշխարհային ջրհեղեղի և Նոյյան տապանի մասին աստվածաշնչյան պատմությունը, հայտնում է The New York Post-ը։
Էվերեստի գագաթը կազմող ապարները պարունակում են հին ծովային արարածների բրածո մնացորդներ։ Ըստ Երկրաբանական գիտությունների միջազգային միության՝ դեռևս 2005 թվականին իրականացված հետազոտության, սա ապացուցում է, որ մոլորակի ամենաբարձր կետը երբևէ գտնվել է օվկիանոսի հատակում։
Երկրաբանները կարծում են, որ գագաթի կրաքարը ձևավորվել է հին ծովի հատակում, այնուհետև մոտ 55 միլիոն տարի առաջ երկու հսկայական տեկտոնական սալերի բախման հետևանքով վեր է մղվել՝ ձևավորելով հսկայական լեռ։
Սակայն վիրուսային դարձած հրապարակումը կրկին ուշադրություն է հրավիրել այս հին բացահայտման վրա և շատերին ստիպել հայտարարել, որ դա վկայում է Ծննդոց գրքում նկարագրված Մեծ ջրհեղեղի իրական լինելու մասին։
«Էվերեստում կան ծովային ապարներ, որոնք ապացուցում են, որ Երկրի ամենաբարձր կետը երբևէ եղել է օվկիանոսի հատակը. չէ՞ որ Աստվածաշնչում էլ նման մի բան է հիշատակվում»,— X սոցիալական ցանցում գրել է Newsmax հեռուստաալիքի աջակողմյան լրատվական հաղորդավար Դևիդ Ջ. Հարիսը։ Նրա գրառումը հավաքել է ավելի քան 500 000 դիտում։
Հրապարակումը հարյուրավոր մեկնաբանությունների փոթորիկ է առաջացրել. ինտերնետի օգտատերերը բուռն վիճում են այս գիտական փաստի և Աստվածաշնչի կապի, ինչպես նաև այն մասին, թե արդյոք իսկապե՞ս եղել է աստվածաշնչյան ջրհեղեղը։
Ի՞նչ են ասում գիտությունն ու Աստվածաշունչը։
Հարիսը հղում է անում Ծննդոց գրքի մի համարի, որտեղ ասվում է, որ «ջրերը երկրի վրա խիստ զորացան, և ծածկվեցին բոլոր բարձր լեռները, որ կան ամբողջ երկնքի տակ»։
Ըստ աստվածաշնչյան ավանդության՝ Աստված Երկրի վրա ուղարկեց Մեծ ջրհեղեղը, և անձրևը տեղաց 40 օր ու 40 գիշեր՝ մարդկության ապականվածությունը ոչնչացնելու համար՝ խնայելով միայն Նոյին, նրա ընտանիքին և կենդանիների բոլոր տեսակների զույգերին այն տապանում, որը կառուցվել էր վերևից տրված հրահանգով։
Ի դեպ, աստվածաշնչյան ավանդությունների շուրջ քննարկումները թեժանում են նաև այլ լուրերով։ Այսպես, անցյալ տարվա մայիսին ամերիկացի հետազոտողները հայտարարեցին, որ ռադիոլոկացիոն տեխնոլոգիաների օգնությամբ հայտնաբերել են Նոյյան տապանի հնարավոր մնացորդները՝ թաղված Թուրքիայի արևելքի լեռներում, Արարատ լեռից մոտ 18 մղոն հարավ, որն, ըստ Աստվածաշնչի, դարձել է նավի վերջին հանգրվանը։

Горная порода на вершине высочайшей горы мира изобилует окаменелостями древних морских обитателей — и теперь некоторые утверждают, что это доказывает библейскую историю о Всемирном потопе и Ноевом ковчеге, сообщает The New York Post.
Породы, составляющие вершину Эвереста, содержат ископаемые останки древних морских существ. Согласно исследованию Международного союза геологических наук, проведенному еще в 2005 году, это доказывает, что самая высокая точка планеты когда-то находилась на дне океана.
Геологи считают, что известняк на вершине сформировался на древнем морском дне, а затем был вытолкнут вверх, образовав гигантскую гору, в результате столкновения двух массивных тектонических плит около 55 миллионов лет назад.
Однако завирусившаяся публикация вновь привлекла внимание к этому старому открытию — и заставила многих заявить, что это служит доказательством реальности Великого потопа, описанного в Книге Бытия.
«На Эвересте есть морские породы, доказывающие, что самая высокая точка Земли когда-то была дном океана, — разве Библия не упоминает что-то подобное?» — написал Дэвид Дж. Харрис, правый новостной ведущий телеканала Newsmax, в соцсети X. Его пост набрал более 500 000 просмотров.
Публикация вызвала шторм из сотен комментариев: пользователи интернета бурно спорят о связи этого научного факта с Библией и о том, действительно ли имел место библейский потоп.
Что говорит наука и Библия?
Харрис ссылается на стих из Книги Бытия, в котором говорится, что «и усилилась вода на земле чрезвычайно, так что покрылись все высокие горы, какие есть под всем небом».
Согласно библейскому преданию, Бог наслал на Землю Великий потоп, шел ли дождь 40 дней и ночей, чтобы уничтожить порочность человечества, пощадив лишь Ноя, его семью и пары всех видов животных на ковчеге, построенном по указанию свыше.
К слову, дискуссии вокруг библейских преданий подогреваются и другими новостями. Так, в мае прошлого года американские исследователи заявили, что с помощью радиолокационных технологий обнаружили возможные останки Ноева ковчега, погребенные в горах на востоке Турции — примерно в 18 милях к югу от горы Арарат, которая, согласно Библии, стала последним пристанищем судна.