Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական խորհրդի նախկին վարչապետ Չժու Ժունցզին մահացել է 98 տարեկան հասակում՝ չորեքշաբթի օրը Պեկինում տեղական ժամանակով ժամը 11:06-ին հիվանդության հետևանքով, հայտնում է Սինհուան։
Չժու Ժունցզին զբաղեցրել է Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի Քաղբյուրոյի մշտական հանձնաժողովի անդամի պաշտոնը 14-րդ և 15-րդ գումարումների ընթացքում։
Համատեղ նեկրոլոգը հրապարակվել է ՉԿԿ Կենտրոնական կոմիտեի, Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական հանձնաժողովի, ՉԺՀ Պետական խորհրդի և Չինաստանի Ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական խորհրդի համաչինական կոմիտեի կողմից։
Նեկրոլոգում նշվում է, որ Չժու Ժունցզին եղել է ՉԿԿ-ի ականավոր անդամ, կոմունիզմի իդեալների համար ժամանակի փորձությունն անցած հավատարիմ մարտիկ, ականավոր պրոլետարական հեղափոխական և քաղաքական գործիչ, ինչպես նաև կուսակցական և պետական ականավոր ղեկավար։

Former Chinese premier Zhu Rongji died of illness at the age of 98 in Beijing at 11:06 a.m. Wednesday, Xinhua reports.
Zhu had served as a member of the Standing Committee of the Political Bureau of the 14th and 15th Central Committees of the Communist Party of China (CPC).
An obituary, jointly issued by the CPC Central Committee, the Standing Committee of the National People's Congress, the State Council and the National Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference, extolled Zhu as an excellent Party member, a time-tested and loyal communist fighter, and an outstanding proletarian revolutionist, statesman, and leader of the Party and the state.