Լեհաստանի հատուկ ծառայությունները կանխել են ուկրաինական ծագմամբ ԱՄՆ քաղաքացու սպանությունը, որը, իշխանությունների տվյալներով, նախապատրաստվում էր ռուսական կողմի պատվերով։ Դրա մասին հայտնել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը, հաղորդում է Polsat News-ը։
Նա նշել է, որ օգոստոսի 7-ին Ռուսաստանի քաղաքացուն ոստիկանության հետ համատեղ ձերբակալել են Լեհաստանի Ներքին անվտանգության գործակալության (ABW) աշխատակիցները։ Ենթադրվող սպանությունը պետք է տեղի ունենար Վարշավայում։
Տուսկը նշել է, որ հնարավոր զոհն ունեցել է երկքաղաքացիություն՝ ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի, և «անհարմար էր Պուտինի ռեժիմի տեսանկյունից»։ Վարչապետը շեշտել է, որ մահափորձը կանխելու գործողությունն իրականացվել է ամերիկյան հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցությամբ։
«Սա առաջին նման դեպքն է, երբ ինչ-որ մեկը ռուսական պատվերով որոշում է մահափորձ իրականացնել ԱՄՆ քաղաքացու նկատմամբ ՆԱՏՕ-ի մեկ այլ երկրի տարածքում՝ հենց Լեհաստանում, Վարշավայում»,- հայտարարել է Տուսկը։
Լեհաստանի հատուկ ծառայությունները համակարգող նախարար Տոմաշ Սեմոնյակը հաստատել է ձերբակալությունը։ Նա նշել է, որ ռուսաստանցին «օտարերկրյա հատուկ ծառայության հանձնարարությամբ պատրաստում էր ուկրաինական ծագմամբ ԱՄՆ քաղաքացու սպանությունը»։ Նա հայտնել է նաև, որ գործողությունն իրականացվել է ամերիկյան ծառայությունների հետ համագործակցությամբ։
Տուսկը նախազգուշացրել է, որ Ռուսաստանը կարող է շարունակել նմանատիպ գործողությունները եվրոպական այն երկրների դեմ հիբրիդային պատերազմի շրջանակում, որոնք աջակցում են Ուկրաինային։ «Մենք պետք է ելնենք նրանից, որ Պուտինի ռեժիմը կփորձի վերացնել տարբեր պատճառներով անհարմար մարդկանց աշխարհի տարբեր վայրերում», — ասել է Լեհաստանի վարչապետը։
Նա հավաստիացրել է, որ լեհական ծառայությունները կուժեղացնեն աշխատանքը՝ ապագայում նման փորձերը կանխելու համար։

Польские спецслужбы предотвратили убийство гражданина США украинского происхождения, которое, по данным властей, готовилось по заказу российской стороны. Об этом сообщил премьер-министр Польши Дональд Туск, передаёт Polsat News.
По его словам, гражданина России задержали 7 августа сотрудники Агентства внутренней безопасности Польши (ABW) совместно с полицией. Предполагаемое убийство должно было произойти в Варшаве.
Туск отметил, что потенциальная жертва имела двойное гражданство — США и Украины — и была «неудобна с точки зрения режима Путина». Премьер подчеркнул, что операция по предотвращению покушения проводилась при сотрудничестве с американскими спецслужбами.
«Это первая такая ситуация, когда кто-то по российскому заказу решается на покушение на гражданина США на территории другой страны НАТО — именно в Польше, в Варшаве», — заявил Туск.
Министр-координатор спецслужб Польши Томаш Семоняк подтвердил задержание. По его словам, россиянин «по поручению иностранной спецслужбы готовил убийство гражданина США украинского происхождения». Он также сообщил, что операция проводилась в сотрудничестве с американскими службами.
Туск предупредил, что Россия может продолжить подобные операции в рамках гибридной войны против европейских стран, поддерживающих Украину. «Мы должны исходить из того, что режим Путина будет пытаться ликвидировать людей, неудобных по разным причинам, в разных местах мира», — сказал польский премьер.
Он заверил, что польские службы будут усиливать работу для предотвращения подобных попыток в будущем.