Զամբիայի նախագահ Հակաինդե Հիչիլեման երեքշաբթի օրը երկրորդ ժամկետով ստանձնեց պաշտոնը՝ վիճահարույց նախագահական ընտրություններից հետո, որոնց արդյունքները վիճարկել էր ընդդիմությունը, հայտնում է Associated Press-ը։
Ինաուգուրացիայի արարողությունը տեղի է ունեցել մայրաքաղաք Լուսակայում գտնվող Ազգային հերոսների մարզադաշտում՝ նրա հազարավոր կողմնակիցների և մի շարք աֆրիկյան առաջնորդների ներկայությամբ։
Զամբիայի ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ Հիչիլեման հաղթել է օգոստոսի 18-ի ընտրություններում՝ ստանալով ձայների շուրջ 60%-ը։ Նրա հիմնական մրցակիցը՝ ընդդիմության առաջնորդ Բրայան Մունդուբիլեն, ստացել է մոտ 38% և հայտարարել է քվեարկության ընթացքում խախտումների մասին՝ հրաժարվելով ճանաչել արդյունքները։
Ընտրություններից հետո Մունդուբիլեն և ընտրություններում նրա գործընկեր Մակեբու Զուլուն ձերբակալվել են։ Տեղական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ նրանք գտնվում են երկրի կենտրոնական հատվածում գտնվող Մուկոբեկոի խիստ ռեժիմի բանտում։ Մունդուբիլեն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ մտավախություն ուներ իր կյանքի համար այն բանից հետո, երբ ուժայինները խուզարկություն էին իրականացրել նրա տանը։
Իր ինաուգուրացիոն ելույթում Հիչիլեման հայտարարել է, որ իշխանությունները լսել են ոչ միայն նրանց, ովքեր քվեարկել են իր օգտին, այլև ընդդիմության կողմնակիցներին։
«Մենք երախտագիտությամբ ընդունում ենք ձեր աջակցությունը և հստակ գիտակցում ենք այն պատասխանատվությունը, որ այն դնում է մեր վրա։ Նրանց, ովքեր ընտրել են այլ թեկնածուների կամ այլ կուսակցություններ, մենք նույն անկեղծությամբ ասում ենք՝ մենք ձեզ լսել ենք»,- ասել է նախագահը։
Արարողությանը ներկա են եղել, մասնավորապես, Քենիայի նախագահ Ուիլյամ Ռուտոն, Բոտսվանայի նախագահ Դումա Բոկոն և Զիմբաբվեի նախագահ Էմերսոն Մնանգագվան։
Զամբիան ընդհանուր առմամբ խաղաղ ընտրություններ է անցկացնում 1991 թվականից, երբ երկրում վերականգնվել է բազմակուսակցական համակարգը։ Սակայն ներկայիս ընտրարշավն ուղեկցվել է ընդդիմության ներկայացուցիչների ձերբակալություններով և քվեարկության արդյունքների շուրջ դատական վեճերով։

Президент Замбии Хакаинде Хичилема во вторник вступил в должность на второй срок после неоднозначных президентских выборов, результаты которых оспорила оппозиция, сообщает Associated Press.
Церемония инаугурации прошла на Национальном стадионе героев в столице Лусаке в присутствии тысяч его сторонников и ряда африканских лидеров.
По данным Избирательной комиссии Замбии, Хичилема победил на выборах 18 августа, набрав около 60% голосов. Его основной соперник, лидер оппозиции Брайан Мундубиле, получил около 38% и заявил о нарушениях при голосовании, отказавшись признать результаты.
После выборов Мундубиле и его напарник на выборах Макебу Зулу были арестованы. По данным местных СМИ, они находятся в тюрьме строгого режима Мукобеко в центральной части страны. Мундубиле ранее заявил, что опасался за свою жизнь после того, как силовики провели обыск в его доме.
В своей инаугурационной речи Хичилема заявил, что власти услышали не только тех, кто проголосовал за него, но и сторонников оппозиции.
«Мы с благодарностью принимаем вашу поддержку и ясно понимаем ответственность, которую она возлагает на нас. Тем, кто выбрал других кандидатов или другие партии, мы с такой же искренностью говорим: мы вас услышали», — сказал президент.
На церемонии присутствовали, в частности, президент Кении Уильям Руто, президент Ботсваны Дума Боко и президент Зимбабве Эммерсон Мнангагва.
Замбия проводит в целом мирные выборы с 1991 года, когда в стране была восстановлена многопартийная система. Однако нынешняя избирательная кампания сопровождалась задержаниями представителей оппозиции и судебными спорами вокруг результатов голосования.