Գագիկ Խաչատրյանի իրավունքների երաշխիքների առնչությամբ ՄԻՊ գրասենյակից նշում են.
«Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ այց է իրականացվել քրեակատարողական հիմնարկ՝ Գագիկ Խաչատրյանին տեսակցելու և նրա իրավունքների ապահովման վիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով:
Այցի ընթացքում տեղի է ունեցել առանձնազրույց վերջինիս հետ, ուսումնասիրության առարկա են դարձել Գ. Խաչատրյանի իրավունքների ապահովման վիճակը, այդ թվում՝ բժշկական օգնության և սպասարկման վերաբերյալ հարցերը, ինչպես նաև վերջինիս պահման պայմանները: Առանձնազրույցի բովանդակությունը խորհրդապահական է և ենթակա չէ հրապարակման։
Միևնույն ժամանակ, առանձնազրույցի ընթացքում բարձրացված խնդիրները արդեն իսկ հասցեավորվել են իրավասու մարմինների հետ քննարկումների ընթացքում, դրանց մի մասը` ընթացքում ստանում է լուծում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ եթե պետությունը հաշմանդամություն ունեցող անձի նկատմամբ կիրառում է կալանք խափանման միջոցը, պետք է երաշխավորի ազատությունից զրկման այնպիսի պայմաններ, որոնք համապատասխանում են նրա հատուկ կարիքներին:
Այդ առումով պետության պարտականությունն է ապահովել ազատությունից զրկված անձի առողջության պահպանման, այդ թվում՝ բժշկական օգնություն, հոգեբանական և հոգեթերապևտիկ աջակցություն, խնամքի անհրաժեշտության դեպքում` դրա կազմակերպում, ինչպես նաև առողջության համար բավարար սննդային արժեք ունեցող սննդամթերք ստանալու իրավունքը և այլ իրավունքները։
ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում հատուկ կարիքներ ունեցող ազատությունից զրկված անձանց պատշաճ խնամքի ապահովման խնդրին Մարդու իրավունքների պաշտպանը անդրադարձել է նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների խախտման առկայության մասին մի շարք որոշումներում՝ շեշտելով, որ պետությունը պարտավոր է պոզիտիվ պարտականության ուժով ապահովել նման անձանց մշտական խնամքը հատուկ պատրաստված մասնագետների կողմից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորում է նաև ազատությունից զրկման վայրում անձի իրավաբանական օգնության իրավունքի անխափան երաշխավորումը:
Նշված հարցերի հասցեավորման վիճակն անընդհատ մշտադիտարկվում և մշտադիտարկվելու է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության կողմից:
Պաշտպանն ընդգծում է, որ իրավասու մարմինները պետք է ունենան անհրաժեշտ գործիքներ ցանկացած քրեական վարույթով, այդ թվում` նշված գործով պատշաճ, օբյեկտիվ և համակողմանի քննություն իրականացնելու համար: Միևնույն ժամանակ, կարևոր է, որ այդ ընթացքում լիարժեք երաշխավորվեն անձի իրավունքները:
Գագիկ Խաչատրյանի իրավունքների ապահովմանն առնչվող հարցերի ուսումնասիրությունը ՄԻՊ աշխատակազմում շարունակվում է։ Հրապարակման ենթակա ընթացիկ տեղեկատվությունը կներկայացվի լրացուցիչ»:

В офисе Защитника прав человека Армении сделали заявление в связи с гарантиями прав экс-главы Комитета госдоходов Армении, бывшего министра финансов республики Гагика Хачатряна.
«Как мы сообщали ранее, по поручению Защитника прав человека был осуществлён визит в уголовно-исполнительное учреждение с целью встречи с Гагиком Хачатряном и ознакомления на месте с состоянием обеспечения его прав:
В ходе визита состоялась личная беседа с ним, предметом изучения стали состояние обеспечения прав Г. Хачатряна, в том числе вопросы, касающиеся медицинской помощи и обслуживания, а также условия его содержания. Содержание личной беседы является конфиденциальным и не подлежит публикации.
В то же время проблемы, поднятые в ходе личной беседы, уже были адресованы в ходе обсуждений с компетентными органами, и часть из них в настоящее время получает решение.
Защитник прав человека подчёркивает, что если государство применяет меру пресечения в виде ареста в отношении лица с инвалидностью, оно должно гарантировать такие условия лишения свободы, которые соответствуют его особым потребностям.
В этом смысле обязанностью государства является обеспечение сохранения здоровья лишённого свободы лица, включая медицинскую помощь, психологическую и психотерапевтическую поддержку, при необходимости ухода — его организацию, а также права на получение продуктов питания с достаточной пищевой ценностью для здоровья и иных прав.
К проблеме обеспечения надлежащего ухода за лишёнными свободы лицами с особыми потребностями в уголовно-исполнительных учреждениях Министерства юстиции РА Защитник прав человека обращался также в ряде решений о наличии нарушения прав и свобод человека, подчёркивая, что государство обязано в силу позитивной обязанности обеспечивать постоянный уход за такими лицами со стороны специально подготовленных специалистов.
Защитник прав человека также считает важным беспрепятственное гарантирование права лица на юридическую помощь в месте лишения свободы.
Состояние решения указанных вопросов постоянно отслеживается и будет отслеживаться учреждением Защитника прав человека.
Защитник подчёркивает, что компетентные органы должны иметь необходимые инструменты для проведения надлежащего, объективного и всестороннего расследования по любому уголовному производству, в том числе по указанному делу. В то же время важно, чтобы в этот период права лица были полностью гарантированы.
Изучение вопросов, связанных с обеспечением прав Гагика Хачатряна, в аппарате Защитника прав человека продолжается. Подлежащая публикации текущая информация будет представлена дополнительно», - говорится в заявлении офиса Защитника прав человека.