Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը մինչեւ ուշ գիշեր զբոսնել են Բաթումում: Նախագահը ԱՄՆ պետքարտուղարին պատմել է քաղաքի պատմությունը եւ նշել, որ այն Նոր Օռլեանի քույր քաղաքն է, իսկ քաղաքի ճարտարապետությունը այն մարդու հեղինակածն է, ով ժամանակին կառուցել է Նիցցան եւ Կաննը:
Զբոսանքի ընթացքում Քլինթոնը հետաքրքրվել է անգլերենի ուսուցման ընթացքով: Սահակաշվիլին հայտնել է, որ Վրաստանում ավելի քան 2000 ուսուցիչներ կան, որոնք ամսական մինչեւ 200 դոլար գրպանի փող են ստանում եւ բնակվում են տեղի բնակիչների տանը` դրանով իսկ հաղորդակցվելով վրացական մշակույթին, ավանդույթներին եւ լեզվին: Պետքարտուղարը զրուցել է նաեւ ամերիկացիների հետ, որոնք եկել են վրացիներին անգլերեն սովորեցնելու:
Վրաստանի նախագահը նշել է, որ անգլերենի ուսուցիչներին հրավիրելու գաղափարը ծնվել է այն բանից հետո, երբ ինքն իմացել է, որ Սանդրա Ռուլովսի եղբայրը ողջ կյանքում շրջում է Աֆրիկայի երկրներով եւ երեխաներին անգլերեն սովորեցնում, գրում է «Գռուզիա Online»-ը:
Նախագահը Հիլարի Քլինթոնին ծանոթացրել է Բաթումի զբոսաշրջային ներուժին:
Ավելի վաղ Բաթումի արդարադատության տանը կատարած էքսկուրսիայից հետո նախագահ Սահակաշվիլին հյուրին վրացական անձնագիր էր նվիրել, որտեղ արտացոլված են վերջին տարիներին Վրաստանի արդարադատության ոլորտում անցկացված բարեփոխումները:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը  շրջագայում է Կովկասի երկրներով: Նա Բաթում է ժամանել Երեւանից, իսկ այսօր այնտեղից կուղեւորվի Բաքու:

Президент Грузии Михаил Саакашвили и госсекретарь США Хиллари Клинтон до поздней ночи гуляли по Батуми. Президент рассказал госсекретарю США об истории города и отметил, что город является побратимом Нью-Орлеана, а архитектура города принадлежит тому, кто в свое время строил Ниццу и Канны.
В ходе прогулки Клинтон поинтересовалась ходом обучения английскому языку. Саакашвили сообщил, что в Грузии более 2 000 учителей, которые получают карманные деньги до 200 долларов в месяц и живут у местных жителей, тем самым приобщаясь к грузинской культуре, традициям и языку. На Пьяцце госсекретарь переговорила с американцами, которые прибыли обучать грузин английскому языку.
Президент Грузии сказал, что идея приглашения педагогов английского появилась после того, как он узнал, что брат Сандры Руловс всю жизнь ездит по странам Африки и обучает там детей английскому, передает «Грузия Online».
Президент ознакомил Хиллари Клинтон с туристическим потенциалом Батуми.
Ранее после экскурсии по батумскому Дому юстиции президент Саакашвили вручил гостье грузинский паспорт. В паспорте отражены все те реформы, которые были проведены в последнее время в сфере юстиции в Грузии.
Госсекретарь США Хиллари Клинтон совершает турне по странам Кавказа. В Батуми она прибыла из Еревана, а из Батуми сегодня отправляется в Баку.