Facebook սոցիալական կայքի շնորհիվ Նյու Յորքի ոստիկանությունը ձերբակալել է հանցախմբերի 50 գանգստերների: Ոստիկանները ցանցում հետեւել են նրանց վիճաբանությանը:
Ըստ ոստիկանության ներկայացուցիչ Ռեյ Քելիի`Very Crispy Gangster (VCG) եւ Rockstarz հանցախմբերի գանգստերներն իրար հետ ընկերանում էին, որպեսզի հետո վիրավորական ուղերձներ եւ սպառնալիքներ ուղղեն միմյանց: Նրանց վերջնականապես մատնել է «ձեռքբերումներով» պարծենալու ցանկությունը, նշում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Ինչպես գրում է The New York Post-ը, գանգստերների կողմից սոցկայքում տեղադրված գրառումներից մեկը սպանության խոստովանություն է եղել: Rockstarz-ի անդամները իրենց են վերագրել Ջոնի Սանտյագոյի սպանությունը: Հայտնի է, որ վերջինս մահացու ծեծի էր ենթարկվել 2011 թվականի հունիսի 6-ին, ըստ ոստիկանության տվյալների, նա Very Crispy Gangster (VCG)-ի անդամ էր:
Հանցագործներից մեկը սոցկայքում լուսանկար է տեղադրել, որում նա կրում է Սանտյագոյի գոտին եւ ժամացույցը:
Ինչպես գրում է NEWSru.com-ը, երիտասարդական փողոցային հանցախմբերի ձերբակալված 16-23 տարեկան անդամներին մեղադրանքներ են ներկայացվել սպանության, մահափորձի, զենքի ապօրինի ձեռքբերման եւ հանցավոր խմբում անդամակցության մեջ: 22 մեղադրյալներ Rockstarz-ի կազմում են, իսկ 27-ը` VCG-ի:

Благодаря социальной сети Facebook полиция Нью-Йорка арестовала более 50 членов враждующих бандитских группировок. Она отследила их перепалку в сети.
По словам представителя полиции Рэя Келли, гангстеры группировок Very Crispy Gangster (VCG) и Rockstarz добавляли друг друга «в друзья», чтобы затем размещать послания с оскорблениями и угрозами в адрес друг друга. А окончательно преступников выдало стремление похвастаться «достижениями», отмечает «Комсомольская правда».
Как пишет газета The New York Post, по крайней мере, один из «постов», размещенных бандитами в социальной сети, оказался фактически признанием в убийстве. Члены Rockstarz «записали себе в актив» убийство Джонни Сантьяго. Известно, что он был избит до смерти 6 июня 2011 года и, по данным полиции, был членом Very Crispy Gangster (VCG).
Один из гангстеров разместил в соцсети фото, где на нем одеты ремень и часы Сантьяго. Надпись под фото цинично гласила: «Я не могу это тебе вернуть, потому что ты больше не можешь ходить». Появилась также надпись «счет 3:0 в пользу Rockstarz».
Как пишет NEWSru.com, задержанным членам молодежных уличных группировок, которым исполнилось от 16 до 23 лет, предъявлены обвинения в убийстве, покушении на убийство, незаконном владении оружием и участии в преступном сообществе. 22 обвиняемых входят в группировку Rockstarz, а 27 фигурантов относят себя к банде VCG.