Տնտեսության իրավիճակից է կախված Հայաստանի անվտանգությունը եւ բնակչության սոցիալական վիճակը, այսօր՝ հունվարի 22-ին, Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում ընտրողների հետ հանդիպման ընթացքում նշել է Հայաստանի գործող նախագահ, նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը, տեղեկացնում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
«Մենք բոլորս մեզ համար գրեթե նույն բանն ենք ցանկանում՝ խաղաղություն, աշխատանք, պատշաճ եկամուտ, որակյալ կրթություն եւ առողջապահություն: Շատ ուրախ եմ, որ մենք վերջապես ձեր հարազատների եւ ընկերների հետ կարողացանք շահագործման հանձնել տարածաշրջանային նշանակության հիվանդանոցները: Այդ ամենը միասին կոչվում է անվտանգ Հայաստան: Այդ բաղադրիչներից մեկի բացակայությունը մեր կյանքը նվազ ապահովված է դարձնում՝ եւ՛ սոցիալական, եւ՛ֆիզիկական, եւ՛ իրավական տեսանկյունից:
Մեր ծրագրի գլխավոր արժանիքը համարում եմ համակողմանիությունը: Խնդիրները, որոնք պետք է լուծենք, պետք է որպես ընդհանուրի մաս դիտարկվեն: Այս ծրագիրը հենց համալիր լուծում է ենթադրում. Մի բաժինը լրացնում է մյուսին: Բացատրությունների կարիք չունի տնտեսության եւ սոցիալական դրության, տնտեսության եւ անվտանգության, տնտեսության եւ աշխատանքի մնացած բոլոր ոլորտների ուղիղ կապը: Մենք մեր երկրի բարօրությունը կառուցելու այլ միջոցներ չունենք: Մենք կշարունակենք քաղաքացիների կենսամակարդակը բարձրացնելուն ուղղված միջոցառումները, եւ ժամանակի ընթացքում դրանց թիվը կմեծանա:
Եթե անկողմնակալ դատենք, ապա պետք է նշենք, որ 2012թ. Գորիսի խնդիրները գոնե ինչ-որ չափով կարողացել ենք լուծել, եւ ամեն ինչ համեմատության մեջ է պետք դիտարկել: Այլապես դժվար է գնահատականներ տալը: Մենք կշարունակենք տարածքում բուժհաստատությունների վերականգնումը, կբարելավենք կրթության պայմանները՝ 9-ամյա պարտադիր կրթությունը կփոխարինվի 12-ամյա կրթությամբ», – ասել է նախագահը: Բացի դա, շեշտը, ըստ նրա, կդրվի ուսանողների համար կրթական վարկեր տրամադրելու վրա:
Ցավոք, հավելել է Սերժ Սարգսյանը, Հանրապետությունում դեռ անհապաղ վերանորոգման կարիք ունեցող դպրոցներ կան: «Միայն վերջերս մենք կարողացանք ապահովել բոլոր դպրոցների ջեռուցումը: Ես գիտեմ, որ Սյունիքի ցավոտ հարցերից մեկը հենց անմխիթար վիճակում գտնվող դպրոցներն են: Մենք անպայման առաջիկա 4 – 5 տարում հարցը վերջնական կկարգավորենք», –ամփոփել է պետության ղեկավարը:

От состояния экономики зависят и социальное положение населения, и безопасность Армении. Об этом заявил действующий глава государства, кандидат в президенты Армении Серж Саргсян на встрече с избирателями города Горис Сюникской области, передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am.
«Все мы желаем для себя почти одного и того же – мира, работы, достойного заработка, качественного образования и здравоохранения. Я очень рад, что мы, наконец, смогли вместе с вашими родными и друзьями сдать в эксплуатацию больницу регионального значения. Все это, взятое вместе, и называется безопасной Арменией. Отсутствие одного их этих компонентов делает нашу жизнь менее обеспеченной – и в социальном, и в физическом, и в правовом аспекте. Главным достоинством нашей программы я считаю многогранность. Задачи, которые нам предстоит решать, должны рассматриваться как часть общего целого. Эта программа предполагает именно комплексное решение: один раздел дополняет другой. Не нуждается в объяснениях прямая связь экономики и социального положения, экономики и безопасности, экономики и всех сфер труда в целом. А у нас нет других средств создавать блага для нашей страны. Мы продолжим мероприятия, направленные на повышение уровня жизни наших граждан, и со временем их будет становиться все больше.
Если судить трезво и быть объективными, мы должны заметить, что в 2012 году смогли решить хотя бы часть проблем Гориса, и все должно рассматриваться в сравнении. Иначе трудно давать какие-то оценки. Мы, конечно, продолжим восстановление медицинских учреждений в регионе, улучшим условия для образования – обязательное 9-летнее образование будет продлено до 12-летнего», – заявил президент. Кроме того, акцент, по его заверению, будет сделан и на образовательных кредитах для студентов.
К сожалению, добавил Саргсян, в республике еще остаются школы, требующие безотлагательного ремонта. «Только недавно мы смогли обеспечить все школы отоплением. Я знаю, что один из болезненных вопросов Сюника – это именно неблагополучные школы. Мы обязательно постараемся в ближайшие 4 – 5 лет окончательно решить этот вопрос», – заключил действующий глава государства, претендующий на переизбрание.