Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին դրությունը սովորականի նման է: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը` NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի Պն-ի կողմից` լարվածության կտրուկ աճի վերաբերյալ արված հայտարարությունը:
«Հայկական կողմը հավատարիմ է հրադադարի ռեժիմը պահպանմանը, իսկ սահմանին լարվածության կտրուկ աճի վերաբերյալ արված հայտարարություններն իրականությանը չեն համապատասխանում»,- նշել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ այս տարվա հունվարին Ադրբեջանը մոտ 860 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ սահմանին: Մոտ 160 անգամ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն օգտագործել է դիպուկահար զենք, մոտ 20 անգամ`  ծանր տրամաչափի, այդ թվում`  15 ծանր տրամաչափային դիպուկահար զենք: Հունվարին, հայկական կողմից զոհեր եւ վիրավորներ չեն եղել:
2012 թվականին Ադրբեջանը հրադադարը խախտել է 16 300 անգամ: Նշենք, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանն այդ բնագավառում մշտապես ձգտում է նոր ռեկորդների հասնել. Եթե  2006 թվականին ադրբեջանական կողմը հրադադարը խախտել է  մոտ 600 անգամ, ապա 2007 թվականին` 1400 անգամ, 2008-ին` 3500 անգամ, 2009-ին` 4600 անգամ, 2010-ին` 7200 անգամ, 2011-ին` ավելի քան  12 600 անգամ:

Ситуация на границе Армении и Азербайджана такая же, как обычно. Об этом заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am заявления Минобороны Азербайджана о резком увеличении напряженности.
«Армянская сторона привержена соблюдению режима перемирия. Сообщения о резком росте напряженности на границе не соответствуют действительности», - отметил Арцрун Ованнисян.
В январе Азербайджан около 860 раз нарушил режим перемирия с Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой. Около 160 раз ВС АР применили снайперское оружие, около 20 раз крупнокалиберное вооружение, в том числе 15 раз крупнокалиберное снайперское вооружение. В январе погибших и раненых с армянской стороны нет.
В 2012 году Азербайджан 16 300 раз нарушил режим перемирия. Отметим, что в последние годы Азербайджан постоянно добивается новых «рекордов» в этом плане: если в 2006 году азербайджанская сторона нарушила режим перемирия около 600 раз, то в 2007 году уже около 1400, в 2008 году 3500 раз, в 2009 году почти 4600 раз, в 2010 году – 7200 раз, а в 2011 году более 12 600 раз.