Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին դրությունը սովորականի նման է: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը` NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի Պն-ի կողմից` լարվածության կտրուկ աճի վերաբերյալ արված հայտարարությունը:
«Հայկական կողմը հավատարիմ է հրադադարի ռեժիմը պահպանմանը, իսկ սահմանին լարվածության կտրուկ աճի վերաբերյալ արված հայտարարություններն իրականությանը չեն համապատասխանում»,- նշել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ այս տարվա հունվարին Ադրբեջանը մոտ 860 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ սահմանին: Մոտ 160 անգամ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն օգտագործել է դիպուկահար զենք, մոտ 20 անգամ`  ծանր տրամաչափի, այդ թվում`  15 ծանր տրամաչափային դիպուկահար զենք: Հունվարին, հայկական կողմից զոհեր եւ վիրավորներ չեն եղել:
2012 թվականին Ադրբեջանը հրադադարը խախտել է 16 300 անգամ: Նշենք, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանն այդ բնագավառում մշտապես ձգտում է նոր ռեկորդների հասնել. Եթե  2006 թվականին ադրբեջանական կողմը հրադադարը խախտել է  մոտ 600 անգամ, ապա 2007 թվականին` 1400 անգամ, 2008-ին` 3500 անգամ, 2009-ին` 4600 անգամ, 2010-ին` 7200 անգամ, 2011-ին` ավելի քան  12 600 անգամ:

YEREVAN.- Situation on the border between Armenia and Azerbaijan is the same as usual, spokesperson for Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan said.
He was asked by Armenian News-NEWS.am to comment on the recent reports about growing tension circulated by the Azerbaijani Ministry.
“Armenian side is committed to maintaining ceasefire regime. The reports on growing tension on the border are untrue,” he noted.
Azerbaijan violated the ceasefire, at its line of contact with Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic, 860 times in January 2013.
Azerbaijan had violated the ceasefire 16,300 times in 2012. This country wishes to continually set new “records” in terms of breaching the truce in recent years. It violated the ceasefire approximately 600 times in 2006; around 1,400 times in 2007; 3,500 times in 2008; virtually 4,600 times in 2009; 7,200 times in 2010; and more than 12,600 times in 2011.