Խարկովում Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի պաշտպանների վրա արտաթորանքի փաթեթներ են նետել: «Բատկիվշչինա»-ի մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ Խարկովի շրջանային դատարանում «Ուկրաինայի միասնական էներգետիկ համարակրգերի» գործով դատական նիստից հետո, որով անցնում եէ «Բատկիվշչինայի առաջնորդ Յուլյա Տիմոշենկոն, նրա կողմնակիցներ Սերգեյ Վլասենկոյին,  Ալեքսանդր Պլախոտնյուկին եւ Անդրեյ Կոժեմյակինին են մոտեցել մի քանի սադրիչներ եւ արտաթորանքով մի քանի փաթեթ նետել նրանց վրա: «Բարեբախտաբար, փաթեթները ոչ մեկին չեն դիպել: Ոստիկանությունը ձերբակալել է սադրանքին մասնակից 9 մարդու»,-հավելել են «Բատկիվշչինայի» Խարկովի մասնաճյուղի մամուլի կենտրոնից, հաղորդում է ՈՒՆԻԱՆ-ը:
Ձերբակալվածներից 4-ի նկատմամբ վարչական արձանագրություններ են կազմվել՝ «Մանր խուլիգանություն» հոդվածով:
Ինչ վերաբերում է դատարանի նիստին, ապա այն հետաձգվել է մինչեւ ապրիլի 12-ը: Դատավորը հայտարարել է, որ չի քննի գործը Տիմոշենկոյի բացակայության պայմաններում: Նախկին վարչապետը բազմիցս հայտարարել է, որ հրաժարվում է մասնակցել դատական նիստերին՝ վկայակոչելով վատ ինքնազգացողությունը:

В Харькове в защитников экс-премьер-министра Юлии Тимошенко бросили пакеты с экскрементами.
Как сообщили в пресс-службе ВО «Батькивщина», после завершения заседания Киевского райсуда Харькова по делу «Единые энергетические системы Украины» (ЕЭСУ), фигуранткой которого является лидер «Батькивщины» Юлия Тимошенко, к Сергею Власенко, Александру Плахотнюку и Андрею Кожемякину подошли провокаторы и бросили несколько полиэтиленовых пакетов с экскрементами.
«К счастью, ни в кого не попали. Милиция задержала 9 человек, участвовавших в провокации», - добавили в пресс-службе харьковской «Батькивщины», передает УНИАН.
В отношении четырех из них составлены административные протоколы по статье «Мелкое хулиганство», сообщили «Обозревателю» в пресс-службе ГУ МВД по Харьковской области.
Что касается заседания суда по делу ЕЭСУ, то в нем был объявлен перерыв до 12 апреля. Судья заявил, что не будет рассматривать дело в отсутствии Юлии Тимошенко. Экс-премьер неоднократно отказывалась участвовать в заседаниях, ссылаясь на плохое самочувствие. Уже около года Тимошенко находится в одной из харьковских больниц в связи с болезнью позвоночника.