Պակիստանի նախկին նախագահ գեներալ Փերվեզ Մուշարաֆը, ով հայրենիքում մեղադրվում է մի շարք քրեական գործերով, 7 տարի օտարության մեջ անցկացնելուց հետո կվերադառնա Պակիստան:
Ինչպես հաղորդում է Agence France-Presse-ը, Պակիստանի Սինդ նահանգի գերագույն դատարանը Մուշարաֆին հնարավորություն է տվել հայրենիք վերադառնալու դեպքում գրավ մուծել եւ խուսափել կալանավորումից: Գրավի չափը կազմել է մոտ 3 հազար դոլար: Գեներալի խնդրանքը դատարան է ներկայացրել նրա դուստրը, հաղորդում է «Ռոսբալտը»:
Մուշարաֆը որպես մեղադրյալ ներգրավված է Պակիստանի նախկին վարչապետ Բենազիր Բհուտոյի սպանության (2007-ին), Բելուջիստանի նահանգում ազգայնականների առաջնորդ Աքբար Բուգտիի սպանության (2006-ին), ինչպես նաեւ 2007-ին երկրում արտակարգ դրություն մտցնելու ժամանակ Գերագույն դատարանի դատավորներին կալանավորելու գործերով:
Հիշեցնենք, որ Մուշարաֆը Պակիստանում իշխանության է եկել 1999 թվականին՝ ռազմական հեղաշրջման միջոցով: 2008-ին նա ստիպված է եղել հեռանալ նախագահի պաշտոնից՝ ընդդիմադիր կուսակցությունների կողմից իմպիչմենթի սպառնալիքի ներքո:

Бывший президент Пакистана генерал Первез Мушарраф, который на родине проходит в качестве обвиняемого по ряду судебных дел, вернется в страну после семи лет, проведенных в иммиграции.
Как передает AFP, верховный суд пакистанской провинции Синд предоставил Мушаррафу возможность выплатить залог и таким образом избежать ареста в случае его возвращения в Пакистан. Размер залога составил около $3 тыс. Прошение было подано в суд дочерью генерала, передает «Росбалт».
Мушарраф проходит обвиняемым по делам об убийстве экс-премьера Беназир Бхутто в 2007 г., убийстве лидера националистов провинции Белуджистан Акбара Бугти в 2006 г., а также аресте судей Верховного суда при введении в стране чрезвычайного положения в 2007 г.
Напомним, Мушарраф пришел к власти в Пакистане в 1999 г. в результате военного переворота. В 2008 г. он был вынужден уйти с поста президента на фоне угрозы импичмента со стороны оппозиционных партий.