Նյու Յորքում կարգուկանոնին կհետեւեն տեսախցիկներով զինված անօդաչու թռչող սարքերը: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Նյու Յորքի քաղաքապետ Մայքլ Բլումբերգը՝ ռադիոյով ամենամյա ելույթի ժամանակ:
Ինչպես գրում է New York Post-ը, նա տեսախցիկներով քաղաքին հետեւելը համեմատել է ծովային մակընթացության հետ, որոնց «չի կարելի հակառակվել»:
«Մենք հիմա ավելի շատ տեսախցիկներ ունենք եւ ավելի քիչ մասնավոր տարածք: Դժվար թե դուք կարողանանք դա կանգնեցնել, հարմարվեք դրան»,-հայտարարել է Բլումբերգը, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Նա նշել է, որ երբ հանցագործություն է տեղի ունենում, ոստիկանությունն առաջին հերթին ստուգում է տեսախցիկների ձայնագրությունները, իսկ սովորական տեսախցիկի եւ անօդաչու թռչող սարքերի վրա գտնվող տեսախցիկների միջեւ Բլումբերգը տարբերություն չի տեսնում: Նրա կանխատեսմամբ՝ մոտ 5 տարի անց ողջ Նյու Յորքը կհայտնվի տեսախցիկների հսկողության տակ:

За порядком в Нью-Йорке будут следить беспилотники с камерами видеонаблюдения. Такое заявление сделал мэр города Майкл Блумберг во время еженедельного выступления на радио.
Как пишет New York Post, он сравнил повсеместное появление видеонаблюдения с «морским приливом, которому нельзя сопротивляться».
«У нас стало больше камер и меньше частного пространства. Вряд ли вы сможете это остановить. Привыкайте», - заявил Блумберг, сообщает «Газета.Ru».
Он отметил, что когда происходит преступление, полиция первым делом проверяет записи с камер наблюдения, а принципиальной разницы между обычной камерой и камерой на беспилотнике он не видит. По прогнозам Блумберга, весь Нью-Йорк окажется под видеонаблюдением примерно через пять лет.