Իտալիայի ԱԳ նախարար Ջուլիո Տերցին մարտի 26-ին հրաժարական է տվել Հնդկաստանից երկու նավաստիների վերադարձից հետո, որոնք պետք է այդ երկրում դատարանի առջեւ կանգնեին ձկնորսների սպանության համար:
Հաղորդվում է, որ Մասսիմիլիան Լատտորեն եւ Սալվատորե Ջիրոնեն մարտի 22-ին վերադարձել են Հնդկաստան, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նշենք, որ Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարությունում հայտարարել են, թե չեն հանձնի հետեւակայիններին, որոնք մեղադրվում են երկու ձկնորսների սպանության մեջ, եւ չորս շաբաթով ուղարկվել էին հայրենիք:
Հռոմում նշել են, թե հանցագործությունը, որ կատարել են Մասսիմիլիան Լատտորեն եւ Սալվատորե Ջիրոնեն, տեղի է ունեցել չեզոք ջրերում, եւ գործը պետք է քննվի միջազգային դատարանում, այլ ոչ Հնդկաստանում:
Հնդկաստանի գերագույն դատարանը դեսպանից պարզաբանումներ է պահանջել, որը պետք է ներկայացվեն մինչեւ մարտի 18-ը: Հնդկաստանի վարչապետ Մանմոհան Սինգհը նախազգուշացրել է, որ հետեւակայիններին չհանձնելը լուրջ հետեւանքներ կունենա:
Միջադեպը տեղի էր ունեցել 2012թ. փետրվարի 15-ին, Քերալ նահանգի ափերի մոտ: «Էնրիկա Լեքսի» տանկերը հսկող Լատտորեն եւ Ջիրոնեն գնդակահարել էին երկու ձկնորսների` նրանց ծովահենների տեղ դնելով: Իտալացիների խոսքով, ձկնորսներն իրենց ագրեսիվ են պահել:

Глава МИД Италии Джулио Терци 26 марта подал в отставку после возвращения в Индию двух итальянских моряков, которые должны предстать в этой стране перед судом по делу об убийстве индийских рыбаков.
Сообщается, что итальянские моряки Массимильяно Латорре и Сальваторе Джироне вернулись в Индию 22 марта, передает РИА Новости.
Напомним, МИД Италии 11 марта объявил, что отпущенные ранее индийскими властями на родину для участия в выборах моряки не вернутся. Это обострило отношения между двумя странами, индийские власти потребовали от посла Италии Даниэля Манчини объяснений и запретили ему покидать страну. Официальный Рим расценил этот шаг как нарушение Венской конвенции. Позже итальянское правительство заявило, что моряки все-таки вернутся в Индию.
Инцидент, который привел к ухудшению отношений между Италией и Индией, произошел 15 февраля 2012 года. Морские пехотинцы Латорре и Джироне, охранявшие танкер «Энрика Лекси», застрелили двух индийских рыбаков, якобы приняв их за пиратов. Латорре и Джироне были арестованы индийскими властями. По версии береговой охраны, судно рыбаков находилось далеко от танкера и не представляло опасности, а сами погибшие не были вооружены. Латорре и Джироне, отпущенным под залог, по решению Верховного суда Индии было разрешено съездить на родину на четыре недели с 23 февраля.