Մարտի 26-ի երեկոյան ռուսական լուրերի թողարկումները հեղեղված էին ԲՐԻՔՍ գագաթաժողովի անակնկալների վերաբերյալ լուրերով: Միջոցառման կազմակեպիչները ռուսական պատվիրակությանը ապշեցրել են իրենց աննախադեպ  սխալներով ու անհարթություններով: ՀԱՀ-ի Անվտանգության ծառայությունն արել է ամեն ինչ ռուսաստանցի հյուրերին վերջնականապես շփոթեցնելու համար, հաղորդում են ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը եւ «ՌԻԱ Նովոստին»:
Գագաթաժողովի բոլոր միջոցառումները տեղի են ունեցել մեկ համալիրում, սակայն Ռուսաստանի պատվիրակության անդամներին մշտապես խոչընդոտել են. մեկ փոխել են միջոցառման ծրագիրը, մեկ  էլ պարզապես թույլ չեն տվել մտնել այս կամ այն սրահ:  Այսպես, այն սրահների դռները, որտեղ գտնվել են երկու երկրների նախագահները, փակվել են Ռուսատսանի ԱԳՆ-ի ղեկավար  Սերգեյ Լավրովի, նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի եւ պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի առաջ: Պեսկովն իրավիճակին փորձել է հումորով մոտենալ. «Մենք անպայման մանրամասն կուսումնասիրենք միջազգային խոշոր միջոցառումների անցկացման փորձը»:
Լրագրողները գագաթաժողովին նույնպես նման իրավիճակում են հայտնվել: Նրանց համար կանոնները փոխվել են 10 րոպեն մեկ: Ինչ-որ պահի ՀԱՀ-ի անվտանգության աշխատակիցները դադարել են թույլատրել լրագրողներից ոմանց սրահ  մտնել, իսկ մյուսներին չեն խանգարել:
Ամեն դեպքում պետության ղեկավարների համար հանդիպումներն առանց արտակարգ միջադեպերի են տեղի ունեցել: Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել է ՀԱՀ-ի իր գործընկեր Ջեյկոբ Զումայի, Հնդկաստանի վարչապետ Մանմոհան Սինգհի հետ:

Российские ленты информагентств вечером 26 марта неожиданно отступили от привычных форматов протокольных сообщений с саммита БРИКС - и разразились негодующими текстами. Организаторы мероприятия удивили российскую делегацию беспрецедентными накладками и ошибками. Служба безопасности и протокола ЮАР сделала все, чтобы окончательно запутать российских гостей, передают ИТАР-ТАСС и РИА Новости.
Все мероприятия саммита проходили в одном комплексе, однако членам делегации из России постоянно препятствовали: то меняли план мероприятий, то просто не давали пройти в то или иное помещение. Так, с завидной регулярностью двери залов, куда проходили президенты двух стран, закрывались перед главой МИД России Сергеем Лавровым, помощником президента Юрием Ушаковым, пресс-секретарем главы государства Дмитрием Песковым. Дмитрий Песков постарался отнестись к ситуации с юмором: «Мы обязательно будем тщательно изучать опыт проведения крупных международных мероприятий».
Журналисты на саммите тоже попали в подобную ситуацию. Правила для них в зоне проведения встреч менялись чуть ли не каждые 10 минут. В какой-то момент сотрудники службы безопасности ЮАР перестали пропускать одних журналистов в зал для пресс-конференции, а другим входить не мешали.
Все же для глав государства встречи состоялись без особых эксцессов. Владимир Путин переговорил со своим коллегой из ЮАР Джейкобом Зумой. Президенты намерены в несколько раз увеличить объем взаимной торговли. Российский президент встретился и с премьер-министром Индии Манмохану Сингху. Он предложил обменяться мнениями по актуальным вопросам двусторонних отношений и мировым проблемам.