Մոսկվան մտահոգված է, որ ԵՄ որոշ ուժեր փորձում են ազդել Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ երկրների հարաբերությունների վրա: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Ալեքսեյ Մեշկովը` ելույթ ունենալով Պետդումայում ընթացող լսումներում:
«Մեզ չի կարող չանհանգստացնել այն փաստը, որ ԵՄ-ում որոշ ուժեր փորձում են սեպ խրել Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ երկրների միջեւ` նրանց արհեստականորեն ընտրության մղելով` կամ Մոսկվայի հետ եք, կամ Բրյուսելի, կամ եվրոպական, կամ եվրասիական վեկտորն եք ընտրում»,- ասել է նա:
Մեշկովը նկատել է, թե Ռուսաստանի ԱԳՆ գնահատմամբ, «եթե մենք շահագրգռված ենք Ատլանտիկայից մինչեւ Խաղաղ օվկիանոս կայունության եւ բարգավաճման ապահովմամբ, Եվրոպայում եւ Եվրասիայում ինտեգրացիոն գործընթացների միակցման այլընտրանքներ չկան», հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

MOSCOW. – Official Moscow is concerned by the fact that some European Union (EU) forces are attempting to impact the relations between Russia and the countries that are members in the Commonwealth of Independent States (CIS)—which includes Armenia. Russian Federation (RF) Deputy Foreign Minister Alexei Meshkov stated this during the RF State Duma hearings.
“We cannot be unconcerned by the fact that some forces in the EU are trying to drive a wedge between Russia and the CIS countries, by artificially forcing them to choose: ‘You are either with Moscow or [with] Brussels,’” he said.
Meshkov also noted that according to the RF MFA, “If we are interested in ensuring stability and prosperity from the Atlantic to the Pacific Ocean, there are no alternatives to merging the integration processes in Europe and in Eurasia,” RIA Novosti News Agency of Russia reports.