Բոսթոնի ահաբեկչության մեջ կասկածվող, ազգությամբ չեչեն Ջոհար Ցարնաեւը գիտակցության է եկել եւ գրավոր պատասխանել քննիչների մի շարք հարցերի:
Ինչպես հաղորդում է ABC News հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով իրավապահ մարմինների իր աղբյուրները, Ցարնաեւին, մասնավորապես, հարցրել են հնարավոր հանցակիցների եւ գործի չդրված պայթուցիկ սարքերի մասին:
Ավելի վաղ իրավապահները հայտարարել էին, որ 19-ամյա Ցարնաեւը ծանր վիրավորվել է ձերբակալության ժամանակ եւ ի վիճակի չէ ցուցմունք տալու: Հաղորդվել էր, որ կոկորդին ստացած վնասվածքի պատճառով, Ցարնաեւը կարող է ընդմիշտ զրկվել ձայնից:
Ցերնաեւին, ըստ ԱՄՆ արդադարադության նախարարության աղբյուրի, ամենայն հավանականությամբ կառաջադրվի ահաբեկչության իրականացման մեղադրանք: Հաղորդվում է, որ պաշտպանական կողմը հիմնականում շեշտը կդնի նրա երիտասարդ լինելու եւ հեգեվիճակի հետ կապված հանագամանքների վրա:
Որոշ կոնգրեսականներ ԱՄՆ նախագահ Օբամային կոչ են արել Ցարնաեւին դատել ռազմական օրենքներով, ինչպես Գուանտանամոյի բազայի դատապարտյալներին: Հիշեցնենք, որ Բոստանում ահաբեկչության իրականացման մեջ կասկածվում են չեչեն Ցարնաեւ եղբայրները: Նրանցից ավագը` Թամերլանը սպանվել էր ապրիլի 19-ին, հատուկ գործողությունների ժամանակ:

Подозреваемый в осуществлении теракта в Бостоне Джохар Царнаев пришел в сознание и ответил на ряд вопросов следователей в письменной форме.
Как сообщает телеканал ABC News со ссылкой на источники в правоохранительных органов, у Царнаева, в частности, спросили о возможных сообщниках и о существовании несработавших взрывных устройств.
Ранее официальные представители правоохранительных органов заявляли, что 19-летний Джохар Царнаев, получивший тяжелые ранения при задержании, по состоянию здоровья пока не может давать показания. Кроме того, сообщалось, что из-за ранения горла Царнаев мог навсегда лишиться голоса.
Напомним, в совершении теракта в Бостоне подозреваются два брата чеченца Тамерлан и Джохар Царнаевы. Старший Тамерлан был застрелен в ходе спецоперации в ночь на 19 апреля, младший Джохар ранен при задержании через сутки и находится сейчас в госпитале.
Во время операции по задержанию Царнаевы оказывали полиции вооруженное сопротивление. Оружие было приобретено ими нелегально, сообщает Reuters со ссылкой на представителей правоохранительных органов. Во время операции по поимке Царнаевых один сотрудник полиции был убит, еще как минимум один ранен.
Царнаев-старший, проживавший в Кембридже, штат Массачусетс, не обращался в полицию по месту жительства за лицензией на оружие. Джохар Царнаев не мог легально владеть оружием по причине юного возраста — разрешение на оружие в Массачусетсе выдается лишь с 21 года, пишет «Лента.Ру».