Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն, այսօր՝ ապրիլի 23-ին, ընդունել է ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգի սենատոր Մայք Բրուբեյքերին եւ նշել, որ անկախությունից ի վեր հայ-ամերիկյան հարաբերություններն աչքի են ընկնում քաղաքական շփումների բարձր մակարդակով եւ այսօր էլ երկկողմ հարաբերությունները զարգացման վերընթաց բնույթ են կրում:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում ժողովրդավարության հաստատման, օրենքի գերակայության ամրապնդման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված գործընթացները գտնվում են իշխանությունների մշտական ուշադրության կենտրոնում: Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործում ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել նաեւ ԱՄՆ-ի աջակցությունը:
Սենատոր Բրուբեյքերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ իր այցի նպատակն է մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանին, հայ ժողովրդին: Նրա համոզմամբ` երկկողմ շփումները, նմանատիպ այցերը նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը եւ համագործակցության խորացմանը մի շարք բնագավառներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող այլ հարցր եւս` փոխադարձաբար կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը բոլոր մակարդակներով, փոխգործակցությունը տնտեսության, գիտության, կրթության եւ այլ ոլորտներում, կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը, փորձի փոխանակումը:

Hovik Abrahamyan pointed out high level of political Armenia-US contacts and expanding relations between the states. He stressed that establishment of democracy, strengthening of rule of law and protection of human rights in Armenia, are the focus of the authorities. He gave appraisal of US support for the establishment of democratic institutes in Armenia.
Senator Brubaker thanked for warm reception, noting the goal of his visit was to get acquainted with Armenia and Armenian people. He believes bilateral contacts and similar visits promote further development of bilateral relations, intensification of inter-parliamentary contacts and deepening of cooperation in a number of areas.
During the meeting, other issues concerning the Armenian-American relations were discussed. The sides highlighted the deepening of inter-parliamentary cooperation at all levels, cooperation in the fields of economy, science and education, implementation of programmes and exchange of experience.