Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն, այսօր՝ ապրիլի 23-ին, ընդունել է ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգի սենատոր Մայք Բրուբեյքերին եւ նշել, որ անկախությունից ի վեր հայ-ամերիկյան հարաբերություններն աչքի են ընկնում քաղաքական շփումների բարձր մակարդակով եւ այսօր էլ երկկողմ հարաբերությունները զարգացման վերընթաց բնույթ են կրում:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում ժողովրդավարության հաստատման, օրենքի գերակայության ամրապնդման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված գործընթացները գտնվում են իշխանությունների մշտական ուշադրության կենտրոնում: Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործում ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել նաեւ ԱՄՆ-ի աջակցությունը:
Սենատոր Բրուբեյքերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ իր այցի նպատակն է մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանին, հայ ժողովրդին: Նրա համոզմամբ` երկկողմ շփումները, նմանատիպ այցերը նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը եւ համագործակցության խորացմանը մի շարք բնագավառներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող այլ հարցր եւս` փոխադարձաբար կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը բոլոր մակարդակներով, փոխգործակցությունը տնտեսության, գիտության, կրթության եւ այլ ոլորտներում, կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը, փորձի փոխանակումը:

Председатель Национального Собрания Армении Овик Абрамян 23 апреля принял сенатора штата Пенсильвания США Майка Брубейкера и отметил, что с момента приобретения Арменией независимости армяно-американские отношения отличаются высоким уровнем политических контактов, и сегодня также двусторонние отношения активно развиваются.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе НС, спикер отметил, что в Армении процессы, направленные на установление демократии, укрепление главенства закона и защиты прав человека, постоянно находятся в центре внимания властей. В вопросе развития демократических институтов в Армении председатель НС высоко оценил также поддержку США.
Сенатор Брубейкер поблагодарил за прием и отметил, что целью его визита является близкое ознакомление с Арменией и армянским народом. По его убеждению, двусторонние контакты способствуют дальнейшему развитию двусторонних отношений, активизации межпарламентских связей и углублению сотрудничества в ряде сфер.
В ходе встречи были обсуждены также другие вопросы, касающиеся развития армяно-американских отношений, была подчеркнута важность углубления межпарламентского сотрудничества на всех уровнях, взаимодействия в сферах экономики, науки, образования и т.д., осуществления конкретных программ, обмена опытом.