Հայերը միասին պետք է ներդնեն բոլոր ջանքերը, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Թուրքիան ընդունի պատմական փաստը: Այս մասին լրագրողներին այսօր` ապրիլի 24-ին, հայտարարել է Մարսելում Հայկական մշակութային տան նախագահ Կարո Հովսեփյանը` Հայոց ցեղասպանության հուշարձանի մոտ ծաղիկներ դնելուց հետո:
«Մենք պատմական այս կարեւոր օրն այստեղ ենք գտնվում սփյուռքի նախարարի կոչին անսալով: Ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու օրը, հայերը, որտեղ էլ որ գտնվեն, պետք է միանան»,- նշել է Հովսեփյանը:
Նրա խոսքով` ժամանակակից Թուրքիան չի հանդիսանում արյունալի իրադարձությունների կազմակեպիչը, սակայն նա պետք է ընդունի իր ժողովրդի պատմությունը: Հովսեփյանը նաեւ նշել է, որ Մարսելում այսօր Հայոց ցեղասպանության հերթական տարելիցին նվիրված մի շարք միջոցառումներ են իրականացվելու: Օրը կավարտվի զանգվածային բողոքի ցույցով, որի վերջնական նպատակը կլինի Թուրքիային ստիպել` ընդունել իր ժողովրդի պատմությունը:

YEREVAN.- Armenians must work together and do everything for Turkey to recognize the Armenian Genocide by the 100th anniversary, representative of French-Armenian community said.
Chairman of the Armenian culture house in Marseille Karo Hovsepian laid flowers at the Memorial to the victims of the Armenian Genocide.
“We are here, in response to the call of the Diaspora Minister, on a very important historical day. On April 24 Armenians should unite wherever they are and pay tribute to the victims of the Armenian Genocide,” Hovsepyan said.
Despite the fact that today’s Turkey is not the organizer of the massacre, it must recognize the history of its own people. Karo Hovsepian said Armenian Genocide commemoration events are being held in Marseilles from early morning. The day will end with a mass protest the ultimate goal of which is to force Turkey to recognize its own history.