Եվրոպական կառույցները հույսները կտրել են Հայաստանի իշխանություններից, որ որեւէ բան նրանք այստեղ կարող են անել եւ դեմոկրատիայի, եւ ղարաբաղյան կոնֆլիկտի լուծման առումով: Այս մասին այսօր՝  մայիսի 1-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը: Նա նշեց, որ եթե հույսները կտրում են, լուծումներ փնտրում են դրսում, ինչը շատ վատ է:
Արամ Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ երեք օր առաջ է վերադարձել Թուրքիայից, որտեղ մասնակցում էր լիբերալների կողմից կազմակերպված միջազգային մեծ կոնֆերանսի, այնտեղ քննարկվում էին Հարավային Կովկասի խնդիրները:
«Բոլորն էլ հիասթափված են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանություններից, արձանագրում են, որ երկու երկրներին ձեռք է տալիս ստատուս քվոյի այս վիճակը, որի արդյունքում արտագաղթում է երկիրը։  Ավելի վատթար վիճակ է Ադրբեջանում, բայց դա փրկություն չէ»,-ասաց Արամ Մանուկյանը
Պատգամավորի խոսքով`   մեր շուրջ ստեղծվել է ադրբեջանա-վրացա-թուրքական  տնտեսական, քաղաքական բազմաբլոկ դաշինք, որոնք համագործակցում են ոչ միայն իրար հետ, այլեւ միջազգային ասպարեզում միասին ծրագրեր են իրականցնում:  «Մեր երկիրը դեպի ներքեւ է գնում բոլոր բնագավառներում։  քանի ընտրություններով ոչինչ չի որոշվում, ժողովուրդը ոչինչ չի որոշում, եվրոպացիները այդպես լէ վարվում են մեր հետ»,- ասաց նա:
Արամ Մանուկյանի խոսքով` մեր իշխանությունների անպատասխանատու քաղաքականության արդյունքում է, որ բոլոր երկաթուղային գծերը անցնում են՝ շրջանցելով Հայաստանը, «էս փնթի իշխանությունները ոչ միայն մեր այսօրն են վաճառել, այլեւ վաղվա օրը»:

Европейские структуры совсем разуверились во властях Армении. Такое мнение высказал сегодня, 1 мая, секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян. По его мнению, европейцы не связывают каких-либо надежд с Арменией ни в части демократии, ни в связи с решением Карабахского конфликта. Если же на Армению надеяться перестают, то решения начинают искать за ее пределами, а это очень плохо.
А. Манукян сообщил, что три дня назад вернулся из Турции, где принял участие в крупной конференции, организованной либеральными политическими силами. Там обсуждались вопросы Южного Кавказа.
«Все разочарованы властями Армении и Азербайджана, отмечают, что обе стороны больше устраивает статус-кво, при котором население эмигрирует. В Азербайджане ситуация еще хуже, но это не утешение»,- заявил Арам Манукян.
По словам депутата, вокруг Армении создан многоотраслевой азербайджанско-турецко-грузинский блок, члены которого сотрудничают и на международной арене. «Наша страна деградирует во всех сферах. Пока выборы ничего не решают, пока народ ничего не решает, европейцы так и будут обращаться с нами»,- заявил он.
Именно по вине властей, считает А. Манукян, все региональные железнодорожные маршруты обходят Армению. «Эти растяпы продали не только сегодняшний день Армении, но и завтрашний», – добавил он.