Աֆղանստանում խաղաղարարական առաքելությանը մասնակցելու համար վրացի զինծառայողների հասցեին թալիբների սպառնալիքներով տեսագրությունը տեղադրվել է Վրաստանից եւ թալիբների հետ ոչ մի կապ չունի: Այս մասին հայտնել է Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Իրակլի Գարիբաշվիլին:
«…Այդ տեսագրության հայտնվելը ոչ մի կապ չունի «Թալիբանի» հետ: Ըստ ստացված տեղեկությունների` տեսագրությունը տեղադրվել է Վրաստանից, IP-հասցեն եւ գտնվելու վայրը պարզվել է: Ներկայումս ակտիվ քննչական գործողություններ են տարվում, միացել է ՀԴԲ-ն, մեզ ակտիվ օգնում է նաեւ Իսրայելը», - ասել է Գարիբաշվիլին, հաղորդում է «Նովոստի Գռուզիան»:
Հիշեցնենք «Թալիբյան ջիհադ՝ ընդդեմ Աֆղանստանում վրացական զորքերի» անվանմամբ տեսանյութը YouTube-ում տեղադրվել էր հունիսի 5-ին։ Դրանում ասված է, որ այդ տարածքը գրավել փորձող «խաչակիրներին» պատժել է Ալլահը, իսկ վրացի զինծառայողներն անվանվում են «նոր խաչակիրներ Վրաստանից», նաեւ նշվում է, որ նրանց նույն ճակատագիրն է սպասվում:
Վրաստանում ճշտում են թալիբների սպառնալիքներով տեսանյութի իսկությունը
Հունիսի 6-ին հայտնի էր դարձել, որ Հիլմենդ նահանգում վրացական կայանի վրա ահաբեկիչների հարձակման հետեւանքով ISAF-ի կազմում ծառայություն անցնող վրացի յոթ զինծառայող զոհվել, ինը վիրավորվել էին։

Видеоролик с угрозами в адрес грузинских военнослужащих из-за участия в миротворческой миссии в Афганистане загружен в Грузии и не имеет отношения к талибам. Об этом сообщил глава МВД Грузии Ираклий Гарибашвили.
«…Происхождение этого видео не имеет ничего общего с «Талибаном». По имеющимся данным, видео загружено из Грузии, IP-адрес идентифицирован и местоположение установлено. В настоящее время проводятся активные следственные мероприятия, подключено ФБР, и также активно нам помогает Израиль», - сказал Гарибашвили, передает «Новости-Грузия».
Напомним, видеозапись под названием «Талибанский джихад против грузинских войск в Афганистане» была выложена на видеопортал 5 июня. В ролике говорится о том, что всех «крестоносцев», пытающихся завоевать эту территорию, «покарал Аллах», а грузинские военные называются «новыми крестоносцами из Грузии», и отмечается, что их ждет та же участь.
В Грузии исследуют подлинность видео с угрозами от талибов
Шестого июня стало известно, что в результате нападения террористов на грузинскую базу в афганской провинции Гельменд погибли семеро и были ранены девять грузинских военных, которые несут службу в составе международных сил содействия безопасности ISAF.