Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բողոք է ստացել Հայկ Մակուչյանից ու Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդներից: Այս տեղեկատվությունը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատել է Հայկ Մակուչյանը:
Ընդգծենք, որ խոսքը փաստաթղթերի ստացման մասին է, սակայն դեռ ոչ դրանց դիտակման:
Հայկական կողմը Ռամիլ Սաֆարովի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է դիմել ընթացիկ տարվա փետրվարին: Մասնավոր բողոքը ներկայացվել Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների եւ Հայկ Մակուչյանի ներկայացուցիչների կողմից: Բողոքը վերաբերում է Մարդու իրավունքների վերաբերյալ եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ եւ 14-րդ հոդվածներին: Բողոքի նախապատրաստմամբ զբաղվող աշխատանքային խմբի կազմում ներառվել են հայրենական եւ արտերկրյա մասնագետներ, այդ թվում` դատապաշտպան Նազելի Վարդանյանը, ով հայկական կողմը ներկայացրել է Բուդապեշտի դատական գործընթացում:
Հիշեցնենք, 2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ինչի համար հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման: Երկու սպաներն էլ մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերեն դասընթացներին: Հայ մյուս սպային սպանելու ոճրագործի փորձը ձախողվել էր: 2006թ. ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման` առանց 30 տարի ներման իրավունքի:
2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անհապաղ ազատել էին, մեծարել իբրեւ ազգային հերոսի, կոչումը բարձրացրել, բնակարան եւ նպաստ հատկացրել: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

Европейский суд по правам человека получил жалобу Айка Макучяна и правопреемников Гургена Маргаряна. Эту информацию в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am подтвердил Айк Макучян.
Отметим, что речь идет о получении документов, но еще не о принятии в производство.
Армянская сторона подала жалобу в Европейский суд по правам человека по делу Рамиля Сафарова в феврале текущего года. Частная жалоба подана правопреемниками погибшего офицера Гургена Маргаряна и представителями Айка Макучяна. Жалоба касается нарушений статей 2 (право на жизнь) и 14 (запрет на дискриминацию) Европейской конвенции по правам человека. В состав рабочей группы, занятой подготовкой жалобы, вошли отечественные и зарубежные эксперты, в том числе адвокат Назели Варданян, представлявшая армянскую сторону на судебном процессе в Будапеште.
В феврале 2004 года в Будапеште в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира» проходили курсы английского языка. В них принимали участие армянские и азербайджанские офицеры, в том числе будущая жертва Гурген Маргарян и его убийца Рамиль Сафаров. Ночью 19 февраля Сафаров проник в незапертую комнату и зарубил топором спящего Гургена Маргаряна. После этого Сафаров попытался убить второго армянского офицера, Айка Макучяна. К счастью, попытка оказалась безуспешной – дверь комнаты была заперта. 13 апреля 2006 года Сафаров был приговорен будапештским судом к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет. В суде Сафаров менял показания, отказывался от первоначальных заявлений, мотивируя это тем, что плохо владеет русским и английским. 31 августа 2012 года Сафарова экстрадировали в Азербайджан, где он был немедленно помилован президентом, повышен в звании и получил подарки – дом и жалованье за 8 лет. В тот же день Ереван приостановил дипломатические отношения с Будапештом.