Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բողոք է ստացել Հայկ Մակուչյանից ու Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդներից: Այս տեղեկատվությունը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատել է Հայկ Մակուչյանը:
Ընդգծենք, որ խոսքը փաստաթղթերի ստացման մասին է, սակայն դեռ ոչ դրանց դիտակման:
Հայկական կողմը Ռամիլ Սաֆարովի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է դիմել ընթացիկ տարվա փետրվարին: Մասնավոր բողոքը ներկայացվել Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների եւ Հայկ Մակուչյանի ներկայացուցիչների կողմից: Բողոքը վերաբերում է Մարդու իրավունքների վերաբերյալ եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ եւ 14-րդ հոդվածներին: Բողոքի նախապատրաստմամբ զբաղվող աշխատանքային խմբի կազմում ներառվել են հայրենական եւ արտերկրյա մասնագետներ, այդ թվում` դատապաշտպան Նազելի Վարդանյանը, ով հայկական կողմը ներկայացրել է Բուդապեշտի դատական գործընթացում:
Հիշեցնենք, 2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ինչի համար հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման: Երկու սպաներն էլ մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերեն դասընթացներին: Հայ մյուս սպային սպանելու ոճրագործի փորձը ձախողվել էր: 2006թ. ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման` առանց 30 տարի ներման իրավունքի:
2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անհապաղ ազատել էին, մեծարել իբրեւ ազգային հերոսի, կոչումը բարձրացրել, բնակարան եւ նպաստ հատկացրել: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

YEREVAN. – The European Court of Human Rights (ECtHR) has received a complaint from Hayk Makuchyan and the legal successors of Gurgen Margaryan.
Makuchyan, who miraculously had survived death in Budapest and whom the Hungarian court had declared injured party, confirmed this information to Armenian News-NEWS.am
To note, the matter of complaint refers to the receipt of documents.
The Armenian party had applied to ECtHR in February, in connection with the Ramil Safarov case. The complaint is with respect to Articles 2 and 14 of the European Convention on Human Rights. Armenian and foreign specialists are included in the working group that is preparing the complaint.
Armenian News-NEWS.am reported earlier that Ramil Safarov, a then-lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31, 2012 from Hungary, where he was serving a life sentence—and with no expression of either regret or remorse—for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004. Safarov had planned on killing the other Armenian military serviceman, who likewise was attending the aforesaid program, but he was unable to carry out this plan.
Also, a group of Hungarian intellectuals visited Armenia last year—and in connection with this incident—to announce that they are ashamed of the action that was taken by the Hungarian authorities.