Լիբիայի մայրաքաղաքում այսօր առավոտյան հարձակման է ենթարկվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպանատան շենքն ու դեսպանի նստավայրը: Միջադեպի արդյունքում ոչ ոք չի մահացել, դեսպանը ժամանակավորապես երկրում չէ:
Տրիպոլիի անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչները լրագրողներին հաղորդել են, որ մի քանի զինված գրոհայիններ ներխուժել են դեսպանատան տարածք, ռմբակոծել այն եւ արագ հեռացել: Սկսվել է այդ միջադեպի հետաքննություն, հաղորդել են ոստիկանությունում, փոխանցում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Լիբիայում օտարերկրյա, հատկապես, արեւմտյան օբյեկտների վրա հարձակումները պարբերական բնույթ են կրում՝ Մուամար Քադաֆիի ռեժիմի բռնի տապալումից հետո:
Ապրիլին հարձակման էր ենթարկվել ֆրանսիական դեսպանատունը, իսկ նախորդ տարվա սեպտեմբերին Բենգազիում ԱՄՆ դեսպանատան վրա հարձակման արդյունքում զոհվել էր 4 ամերիկացի:

В столице Ливии сегодня утром подверглась нападению территория, на которой расположены здание посольства Объединенных Арабских Эмиратов и резиденция посла. В результате инцидента никто не погиб и не пострадал, самого посла в стране временно нет.
Представители сил безопасности Триполи сообщили журналистам, что несколько вооруженных боевиков ворвались на посольскую территорию, сделали выстрел и быстро скрылись. Граната разорвалась, повредив стену здания посольства. Начато расследование этого инцидента, сообщили в полиции, передает ИТАР-ТАСС
Подобные инциденты с нападением на иностранные, в первую очередь, западные объекты регулярно происходят в Ливии после насильственного смещения режима Муамара Каддафи. В частности, во вторник реактивный снаряд был выпущен по гостинице «Коринтия», где расположен ряд иностранных представительств.
В апреле было атаковано французское посольство, а в результате нападения на консульство США в Бенгази в сентябре прошлого года погибли четверо американских граждан.