Երեւանում տաքսիների սակագները, ամենայն հավանականությամբ, չեն բարձրանա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց տաքսիստների իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող «Քաղաքացիական դիրքորոշում» ՀԿ նախագահ Գեւորգ Դոստուրյանը` մեկնաբանելով Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի կողմից ավտոբուսների եւ երթուղայինների ուղեվարձը 100-ից 150 դրամ դարձնելու որոշման կասեցումը:
Գ. Դոստուրյանի կարծիքով` այս դեպքում տաքսիների սակագինը չի բարձրանա: «Տաքսիստները սակագները կապում են երթուղայինների հետ: Եթե տարբերությունը մեծ լինի, ոչ ոք տաքսիից չի օգտվի: Քանի որ տրանսպորտի համար վերադարձվեց 100 դրամ սակագինը, տաքսիների վարորդների մեծ մասը նույնպես կպահպանի կիլոմետրի դիմաց 80-100 դրամ սակագինը»,-հայտարարեց Գ. Դոստուրյանը:
Միաժամանակ, ըստ նրա, Երեւանում տաքսիների լեգալությանը հետեւելու անհրաժեշտությունը մնում է: «Եւս մեկ խնդիր է տաքսիների համար առավելագույն սակագնի սահմանումը, որպեսզի տաքսու վարորդը «գին չկրակի» ` փաստի առջեւ կանգնեցնելով ուղեւորին»,-նշեց Դոստուրյանը:

Тарифы на такси в Ереване, скорее всего, не повысятся. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am заявил председатель НПО «Гражданская позиция», защищающей права таксистов, Геворк Достурян, комментируя решение мэра Еревана Тарона Маркаряна приостановить решение о повышении платы за проезд в автобусах и маршрутных такси до 150 драмов и вернуться к прежней плате в 100 драмов.
По мнению Г. Достуряна, в этом случае не повысится и тариф на такси. «Таксисты привязывают свои расценки к маршруткам. Если разница будет очень большой, никто не будет садиться в такси. Поскольку транспорт вернули на 100 драмов, то, думаю, большинство таксистов тоже оставят расценки на уровне 80-100 драмов за км», - заявил Г. Дотурян.
Тем не менее, добавил он, это не отменяет необходимости следить за легальностью бегающих в Ереване такси. «Еще одна задача – установить максимальный тариф на проезд в такси, чтобы таксист не мог «стрелять цифрами» и ставить пассажира перед фактом», – заявил Г. Достурян.