Եվրոպայի տարածքում բնակվող վերջին երկարաքիթ եքիդնան սատկել է մոսկովյան կենդանաբանական այգում, ինչի մասին հաղորդել են այգու ներկայացուցիչները՝ սոցկայքի իրենց էջում:
Սմոլ անունով կենդանու արուն կենդանաբանական այգում բնակվել է 16 տարի եւ սատկել է քրոնիկ հիվանդությունից: Թե ինչ հիվանդությունից, այգու աշխատակիցները չեն մանրամասնում: Կենդանաբանական այգում պահվելու տարիներին այն չի ցուցադրվել, քանի որ շատ վատ է արձագանքել մարդկանց ներկայությանը: Այս մասին հաղորդում է «Animal.Ru»-ն:
Այդ կենդանիներին հաճախ պահում են արգելանոցներում, սակայն անազատության մեջ բազմանալու հարցում նրանք լուրջ խնդիրներ են ունենում: Քանի որ Սմոլը վերջին երկարաքիթ եքիդնան էր, նրա համար «ընկերուհի» այդպես էլ չէր հաջողվել գտնել:

Последняя проехидна, жившая на территории Европы, скончалась в московском зоопарке, о чем сообщили представители организации на своей странице в социальной сети.
Самец проехидны по кличке Смол, содержавшийся в неволе, прожил в зоопарке 16 лет и скончался от хронической болезни, какой именно – сотрудники зоопарка не уточнили. За все годы своего проживания в заповеднике животное не выставлялось, так как очень нервно реагировало на людей, передает «Анимал.ру».
Эти животные часто содержатся в заповедниках, однако размножение в неволе вызывает у них серьезные сложности. А поскольку Смол был последней проехидной Бруийна, то самку-подругу для него так и не удалось найти.