Շվեյցարիայի ժողովրդական կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Իվ Նիդեգերը առաջարկել է աղքատ թոշակառուներին ուղարկել Մարոկկո: Իսկապես, այնտեղ եւ ավելի տաք է եւ գներն են ավելի ցածր, քան հայրենիքում:
Նրա խոսքով՝ Մարակկոյում բժշկական սպասարկումը անհամեմատ էժան է, քան Շվեյցարիայում, ինչը թույլ կտա պետբյուջեից զգալի գումարներ տնտեսել: Պատգամավորը չի առաջարկում թոշակառուներին թողնել բախտի քմահաճույքին, պարզապես նա իրատեսորեն համարում է, որ եթե թոշակառուներին ուղարկեն տաք եւ էժան երկիր, նրանց խնամքը հնարավոր կլինի ապահովել ավելի քիչ գումարով:
Բացի այդ, պատգամավորը նշել է, որ այդ որոշումը թույլ կտա զարգացնել Մարոկկոյի տնտեսությունը, որտեղ լրացուցիչ աշխատատեղեր կստեղծվեն: Պաշտոնյան նույնիսկ նշել է կոնկրետ քաղաքը, որտեղ կարող են «թոշակառուների գաղութ» ստեղծել: Խոսքը Կարոկկոյի հարավ-արեւմուտքում գտնվող Տան-Տան բնակավայրի մասին է: Մարոկկոյի իշխանությունները դրականորեն են արձագանքել այդ գաղափարին, հայտարարել է Նիդիգերը:

Депутат Швейцарской народной партии Ив Нидеггер выступил с предложением ссылать малоимущих пенсионеров в африканскую страну Марокко. И впрямь: почему нет? Там и теплее, и цены ниже, чем на родине.
«Действительно, кому охота прозябать в Швейцарии?», - удивляется чиновник, передает «Вести.Ру».
По словам Ива Нидеггера, медицинское обслуживание в Марокко стоит гораздо дешевле, чем в Швейцарии, что поможет сэкономить значительное количество средств из госбюджета. Депутат ни в коем случае не предлагает государству бросить пенсионеров на произвол судьбы. Просто он прагматично считает, что если «сослать» пенсионеров в теплую и гораздо менее богатую страну, чем Швейцария, то уход за ними обойдется государственной казне гораздо дешевле.
Кроме того, считает Нидеггер, это решение поможет поднять экономику Марокко, ведь там будут созданы дополнительные рабочие места. Чиновник даже приметил конкретный город, в котором может быть создана «колония пенсионеров». Это населенный пункт Тан-Тан на юго-западе страны. Власти Марокко восприняли данную идею положительно, заявил Нидиггер.