Քորնուոլում հնագիտական պեղումների արդյունքում քարե ինքնատիպ մայթ է հայտնաբերվել, որը, ըստ ենթադրությունների, կառուցվել էր մոտ 4000 տարի առաջ, գրում է The Daily Mail-ը:
Ըստ փորձագետների՝  1,2 մետրանոց  քարե մայթը նախապես երկու հանդիսավոր փուլերի հետ է  կապված եղել, գրում է Mignews.com-ը:
«Մենք արդեն քարերի միջից երկու նախապատմական կայծքարային կառուցվածքներ ենք գտել:
Սա թույլ է տալիս մեծ վստահությամբ ասել, թե դրանք այն ժամանակներից ինչքան լավ են պահպանվել, ինչպես նաեւ որ կապ ունեն երկու փուլերի հետ:
Մենք դեռ հստակ չգիտենք՝ ինչ է սա, բայց աշխատանքի արդյունքում կարող ենք ավելին իմանալ այս խորհրդավոր վայրի մասին», - հայտնել է առաջատար հնագետ Ջեքի Նովակովսկին:

В процессе археологических раскопок в Британии, в Корнуолле был найден уникальный каменный тротуар, который, по предположениям, был построен около 4000 лет назад, о чем пишет The Daily Mail.
По словам экспертов, каменный тротуар в 1,2 метра, известный как «путь процессии», изначально был связан с двумя торжественными циклами, пишет Mignews.com.
«Мы уже нашли два доисторических кремневых орудия среди камней. Это дает нам возможность с большой долей уверенности говорить о том, насколько хорошо всё с тех времён сохранилось, а также, что это связано с двумя с циклами с обеих сторон. Мы все еще не знаем точно, что это такое, но, выполняя эту работу, мы можем узнать больше об этом чрезвычайно загадочном месте», - сообщил ведущий археолог Джеки Новаковски.