Ֆրանսիայի Վալանս քաղաքում կայանալիք հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության երկրորդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ֆրանսիա է մեկնել Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
ՏԿՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ պատվիրակության կազմում են ֆրանսիական կողմի հետ համագործակցող մարզերի եւ համայնքների ղեկավարներ, ՀՀ էկոնոմիկայի, գյուղատնտեսության, կրթության եւ գիտության, մշակույթի նախարարությունների ներկայացուցիչներ:
Մինչ Վալանս մեկնելը, փոխվարչապետը հոկտեմբերի 14-ին Փարիզում երկկողմ հանդիպումներ կունենա ֆրանսիացի գործընկերների հետ: Հոկտեմբերի 15-ին նախատեսվում են փոխվարչապետի հանդիպումները Լիոնում՝  քաղաքային եւ  նահանգային իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հոկտեմբերի 16-ին հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության երկրորդ համաժողովի բացմանը փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը հանդես կգա ելույթով:
Համաժողովի ընթացքում կկազմակերպվի «Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացում. ներկայի եւ ապագայի խնդիրներ ու նպատակներ» թեմայով կլոր սեղան, ինչպես նաեւ քննարկումներ կծավալվեն չորս` «Զբոսաշրջություն», «Կրթություն եւ մշակույթ», «Տեղական տնտեսություն»  եւ «Գյուղատնտեսություն» աշխատախմբերում:
Համաժողովի շրջանակում կստորագրվի նաեւ «Հայաստանի համայնքների միության» եւ  Ֆրանսիայի Ռոն Ալպ ռեգիոնի միջեւ համագործակցության նորացման համաձայնագիրը:
Աշխատախմբերի քննարկումների ամփոփումից հետո նախատեսվում է համաժողովի հռչակագրի ընդունում:
Համաժողովի աշխատանքների ավարտից հետո Հայաստանի պատվիրակության կազմում ընդգրկված մարզպետներն ու համայնքների ղեկավարները կմեկնեն գործընկեր համայնքներ եւ տարածաշրջաններ` տեղերում փոխգործակցության հեռանկարների քննարկման եւ հնարավորություններին ծանոթանալու համար:
Ֆրանսիայի հետ առկա է ապակենտրոնացված մակարդակով բավականին լայն համագործակցություն. Հայաստանի շուրջ  երեք տասնյակ համայնքներ, այդ թվում` մայրաքաղաք Երեւանը,  արդյունավետ փոխգործակցում են Ֆրանսիայի քույր քաղաքների հետ: Մարզերից Գեղարքունիքը համագործակցում է  Ռոն Ալպի տարածաշրջանի, Շիրակը` Իզերի, Լոռին` Բուշ դյու Ռոնի հետ:
Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության առաջին  համաժողովը տեղի էր ունեցել 2010թ-ին, Երեւանում: Այս ձեւաչափն ուղղված է միջտարածաշրջանային  եւ միջհամայնքային կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը:

С целью участия во втором форуме Армяно-французского децентрализованного сотрудничества в городе Валанс во Францию прибыла делегация во главе с вице-премьером, министром территориального управления Армении Арменом Геворкяном.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства территориального управления, в состав делегации включены руководители областей и общин, сотрудничающих с французской стороной, представители министерств экономики, сельского хозяйства, образования и науки, культуры.
До прибытия в Валанс в Париже 14 октября вице-премьер провел двусторонние встречи с французскими коллегами. 15 октября в Лионе намечены встречи вице-премьера с представителями городской и региональной власти.
16 октября на открытии второго форума Армяно-французского децентрализованного сотрудничества вице-премьер Армен Геворкян выступит с речью.
В рамках форума будут организованы круглый стол на тему «Развитие армяно-французского децентрализованного сотрудничества: проблемы и цели настоящего и будущего», а также обсуждения в четырех рабочих группах: «Туризм», «Образование и культура», «Местная экономика» и «Сельское хозяйство».
В рамках форума будет подписано также соглашение о развитии сотрудничества между «Союзом общин Армении» и регионом Рон Альпа Франции.
После подведения итогов обсуждений в рабочих группах предусматривается принятие декларации.
Отметим, что около трех десятков общин Армении, а также столица Ереван, эффективно взаимодействуют с городами-побратимами Франции. Из областей Гегаркуникская область сотрудничает с Изером, Ширакская область – с Буш дью Роном, Лорийская область – с Провансом Аль Кот д'Азьюри, а Тавушская область – с департаментом О де Сена.
Первый форум Армяно-французского децентрализованного сотрудничества состоялся в 2010 году в Ереване. Этот формат направлен на укрепление и углубление межрегиональных и межобщинных связей.