Ներկայումս Մաքսային միությանը Թուրքիայի անդամակցությունը չի կարելի իրական համարել: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Եթե Թուրքիայի այդ խաղը շարունակվի, հնարավոր է, դա ապագայում իրական դառնա, սակայն հիմա դրա համար իրական նախադրյալներ չկան»,-ընդգծել թուրքագետը: Նրա համոզմամբ, Թուրքիայի այդ խաղը կապված է ԱՄՆ եւ ԵՄ հետ, քանի որ վերջինս դադարեցրել է Անկարայի հետ բանակցային գործընթացը եւ խիստ քննադատության է ենթարել Թուրքիայի ղեկավարությանը՝ կապված Գեզի պուրակի շորջ ծավալված իրադարձությունների հետ: «Կարծում եմ՝ Մաքսային միությանը միանալու Թուրքիայի խաղերը պայմանավորված են ԵՄ վրա ճնշում գործադրելու ցանկությամբ: Սակայն այն անքան հեռուն չի գնա, որ իրական գործընթացի վերածվի»,-ընդգծել է Սաֆրաստյանը:
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանի նախագահը հոկտեմբերի 24-ին հայտարարել էր թուրք վարչապետի՝ Մաքսային միությանը միանալու խնդրանքի եւ այդ երկրի՝ ՄՄ-ին միանալու հնարավորության մասին: Այդ առաջարկությունն առայժմ ոչ մի զարգացում չի ստացել:

В настоящее время вступление Турции в Таможенный союз нельзя считать реальным. Об этом на пресс-конференции 31 октября заявил директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении, тюрколог Рубен Сафрастян.
«Если подобная игра Турции будет продолжаться, может быть, это станет реальным в будущем, однако сейчас для этого нет реальных предпосылок», - отметил тюрколог. По его убеждению, эта игра Турции связана с США, а также с Евросоюзом, поскольку ЕС приостановил переговорный процесс с Анкарой (только недавно этот процесс был восстановлен) и подверг резкой критике руководство Турции по поводу событий вокруг парка Гези. «Думаю, что эта игра вокруг возможного присоединения Турции к Таможенному союзу обусловлена желанием оказать давление на Евросоюз. Однако оно не пойдет настолько дальше, чтобы превратиться в реальный процесс», - подчеркнул Рубен Сафрастян.
Напомним, что президент Казахстана Нурсултан Назарбаев 24 октября сообщил о просьбе турецкого премьера рассмотреть возможности присоединения Турции в ТС. Это предложение пока не получило какого-либо развития.