Գերմանիայում մահմեդական ներգաղթյալների հիմնադրած «Նորացման եւ արդարության միություն» կուսակցությունը մտադրություն է հայտնել մասնակցել երկրի Հյուսիսային Ռեյն-Վեստֆալիայի տեղական խորհրդարանի ընտրություններին։
Գերմանական Deutsche Welle-ի փոխանցմամբ, կուսակցությունը տակավին վերջերս է ստեղծվել եւ հայտ է ներկայացրել մասնակցել մայիսի 9-ին կայանալիք ընտրությանը: Կուսակցության նախագահը Բոննում մահմեդականների խորհրդի նախագահ Հալուք Յըլդըզն է, որին 2009թ. Բոննում կայացած համայնքային ընտրություններում հաջողվել էր երկու տեղ ստանալ քաղաքային խորհրդում։
Ըստ գործակալության՝ Հյուսիսային Ռեյն-Վեստֆալիա երկրամասում շուրջ մեկ միլիոն մահմեդական է ապրում, որոնց մեկ երրորդն արդեն Գերմանիայի քաղաքացի է եւ կարող է քվեարկել առաջիկա ընտրություններում:
Յըլդըզը չի բացառել առաջիկայում իր հիմնած կուսակցությամբ նաեւ համադաշնային ընտրություններին մանսակցելու հնարավորությունը:

Партия мусульман-мигрантов Германии «Союз обновления и справедливости» выразила намерение принять участие в местных парламентских выборах земли Северный Рейн-Вестфалия.
Как сообщает Deutsche Welle, партия образовалась недавно и выразила желание принять участие в предстоящих 9 мая выборах. Председателем партии является Халук Йылдыз — председатель Совета мусульман Бонна, которому в состоявшихся в 2009 году в Бонне общинных выборах удалось получить 2 места в городской мэрии.
Согласно Deutsche Welle, в Северном Рейн-Вестфалии проживают около одного миллиона мусульман, треть которых являются гражданами Германии и имеют право голосовать.
Йылдыз не исключил возможность того, что созданная им партия примет участие и в общефедеральных выборах.