Հայկական նոր ավիափոխադրող «Skynet»-ը ցանկանում է փոքր եւ միջին հեռավորությամբ չվերթներ իրականացնել: Լրագրողներին այս մասին նոյեմբերի 25-ին հայտնել է ընկերության ներկայացուցիչ Գրիգորի Վարդանյանը: Ընկերության հիմնադիրը եւ սեփականատերը «Հայաստանի քաղաքացիական օդաչուների միությունն է (որը ղեկավարում է ԼՂՀ ԿԱ Քաղավիացիայի վարչության ղեկավար Դմիտրի Ատբաշյանը): Ընկերությունն արդեն ունի մեկ բրիտանական «JetStream 32» օդանավ՝ փոքր եւ միջին հեռավորության՝ 1200 կմ շառավղով: Այլ խոսքով՝ կարող ենք ծածկել ներհայաստանյան չվերթները, այդ թվում՝ հեռավորները՝ Երեւանից Կապան եւ Ստեփանակերտ, ինչպես նաեւ Թբիլիսի եւ Բաթում, Ռուսաստանի հարավ եւ Իրանի հյուսիս», – նշել է Վարդանյանը:
Օդանավի ձեռքբերման հարցում օգնել է «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությունը, որը կառավարում է «Զվարթնոց» օդանավակայանը: «Հնարավոր է, այն կաջակցի մեզ օդանավակայանների կայանման եւ սպասարկման վճարների հարցում՝ հաշվի առնելով ներքին չվերթների կարեւորությունը Հայաստանի համար»:
Ըստ Վարդանյանի՝ 18 ուղեւորների համար նախատեսված օդանավը գտնվում է աշխատանքային վիճակում: Առաջիկայում այն նախատեսվում է ուղարկել ընթացիկ վերանորոգման Գերմանիա կամ Շվեդիա, որտեղից այն կվերադառնա հունվարի վերջին: Այդ օդանավով ընկերությունն արդեն չվերթ իրականացրել է (հարսանեկան ճամփորդություն Հայաստանով):
Նշենք, որ ըստ 2-3 տարի առաջ Հայաստանի ավիացիայի ազգային խորհրդի կատարած հաշվարկների համաձայն, ավիատոմսերի գները կկազմեն. Երեւանից Ջերմուկ՝ 8100 դրամ, Կապան՝ 12400 դրամ, Ստեփանակերտ՝ 14 350 դրամ: Երեք չվերթների եկամուտը կկազմի 13%: Ի պատասխան NEWS.am-ի թղթակցի այդ դիտարկմանը՝ Վարդանյանը նշել է, որ նման սակագները որոշ փոփոխություններով իրատեսական են: «Հատկապես, եթե «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությունը հնարավորություն գտնի մեզ աջակցելու», – հավելել է նա: Չարթերային չվերթների վարձակալման մեկ ժամն արժե 1680 դոլար:
Ըստ նրա՝ հենց հիմա ընկերությունը պատրաստ չէ չվերթներ իրականացնելուն, սակայն դիտարկում է նաեւ հնարավոր ուղղություններ դեպի Գյումրի եւ Ստեփանավան: Հիշեցնենք, որ Կապանի օդանավակայանը դեռ չի գործում, սակայն 2013թ. փետրվարին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցի ժամանակ հայտարարվել էր օդանավակայանի վերանորոգման համար միջոցներ գտնելու մասին: Աջակցությունն սպասվում էր նաեւ մարզի խոշոր լեռնահանքային ձեռնարկությունների կողմից («Deno Gold» եւ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ): Դեռեւս բավականաչափ միջոցների հավաքման եւ վերանորոգում սկսելու մասին չի հաղորդվել:

Новый армянский авиаперевозчик «Skynet» хочет выполнять рейсы малой и средней дальности. Об этом сообщил журналистам 25 ноября представитель компании Григорий Варданян. Учредитель и собственник компании – Союз гражданских летчиков Армении (которым руководит глава Управления гражданской авиации при правительстве Карабаха Дмитрий Атбашьян). Она уже приобрела один самолет – британский «JetStream 32». «На нем мы сможем совершать полеты малой и средней дальности в радиусе 1200 км. Иными словами, сможем покрыть внутриармянские рейсы, в том числе в далекие от Еревана Капан и Степанакерт, а также Тбилиси и Батуми, юг России и север Ирана», – отметил Варданян.
В приобретении самолета поддержала компания «Международные аэропорты – Армения», управляющая аэропортом «Звартноц»: «Она же, возможно, поддержит нас в платах за стоянку и обслуживание самолетов – учитывая важность внутренних авиарейсов для Армении».
По словам Варданяна, самолет на 18 пассажиров находится в рабочем состоянии. В ближайшее время его планируется отправить на текущий ремонт в Германию или Швецию, откуда он возвратится в конце января. Компания уже провела на нем один чартерный рейс (свадебное путешествие по Армении).
Отметим, что по расчетам Национального союза авиации Армении, сделанным еще 2 – 3 года назад, оптимальные цены на авиабилеты составят: из Еревана в Джермук – 8100 драмов, в Капан – 12400 драмов, в Степанакерт – 14 350 драмов. Прибыльность всех трех рейсов составит 13%. В ответ на это замечание корреспондента Новости Армении – NEWS.am Варданян заверил, что с небольшими изменениями такие тарифы реальны. «Особенно в том случае,  если компания «Международные аэропорты – Армения»,  управляющая аэропортом «Звартноц», найдет способ нас поддержать», – добавил он. Час аренды для чартерных рейсов стоит $1680.
По его словам, прямо сейчас компания не готова к открытию рейсов, но рассматривает возможные направления – в том числе в Гюмри и Степанаван (аэропорт первого из двух действует, второй – функционален).
Напомним, что Капанский аэропорт пока не действует, но в феврале 2013 года во время визита президента Армении Сержа Саргсяна в Капан было заявлено о необходимости поиска средств для его реконструкции. Донорская поддержка ожидалась и от крупных горнорудных предприятий региона («Deno Gold» и Зангезурского медно-молибденового комбината). Пока о сборе достаточных средств и дате начала реконструкции не сообщалось.