Եվրամիության ընդլայնման հարցերով եւ հարեւանության քաղաքականության եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն ապրիլի 7-9-ը կայցելի Թբիլիսի: Այդ մասին ապրիլի 5-ին հայտարարել է Վրաստանի փոխարտգործնախարար Նինո Կալանդաձեն:
Այցի շրջանակներում, Ֆյուլեն կհանդիպի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիին եւ երկրի կառավարության այլ ներկայացուցիչների:
Նախատեսված են նաեւ բանակցություններ վրացական ընդդիմության հետ: Ֆյուլեն կայցելի փախստականների բնակավայրեր եւ կծանոթանա նրանց խնդիրներին: Կհանդիպի նաեւ ԵՄ դիտարկման առաքելության ներկայացուցիչների հետ:
Կալանդաձեն ընդգծել է, որ դա եվրահանձնակատարի առաջին այցն է Վրաստան, որի ընթացքում Ֆյուլեն մտադիր է ծանոթանալ իրավիճակի հետ երկրում եւ տարածաշրջանում, նաեւ մայիսի 30-ին կայանալիք տեղական ընտրությունների քարոզարշավի հետ:

Еврокомиссар по вопросам расширения Евросоюза и европейской политики соседства Штефан Фюле посетит Тбилиси с визитом 7-9 апреля. Об этом сообщила 5 апреля на традиционном понедельничном брифинге заместитель министра иностранных дел Грузии Нино Каландадзе.
В рамках визита, по ее словам, Фюле встретится с президентом Михаилом Саакашвили и другими представителями правительства страны.
Запланированы переговоры с лидерами грузинской оппозиции. Фюле посетит места компактного поселения беженцев и ознакомится с их проблемами. Он также встретится с представителями миссии мониторинга ЕС.
Каландадзе подчеркнула, что это первый визит еврокомиссара в Грузию, в ходе которого Фюле намерен ознакомиться с ситуацией в стране и регионе, а также с избирательной кампанией и подготовкой к предстоящим 30 мая местным выборам.