Ուկրաինայի վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը խիստ զայրացած ու անհանգիստ է Անկախության Մայդանում ընդդիմադիրներին ցրելու փաստից, որը տեղի է ունեցել նախորդ գիշեր: Այդ մասին վարչապետը գրել է Facebook-ում տեղադրված հայտարարության մեջ:
«Ես խիստ զայրացած ու անհանգստացած եմ նախորդ գիշեր Անկախության Մայդանում տեղի ունեցածի կապակցությամբ: Տարբեր կողմերից ստացած իմ տեղեկություններն առայժմ թույլ չեն տալիս միանշանակ հետեւություններ անել, թե ով է պատասախանատու այս սադրանքի համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՈՒՆԻԱՆ-ը:
Ազարովը հայտնել է, որ դատախազության աշխատակիցներից կազմված օպերատիվ- հետաքննչական խումբը իրավական գնահատական կտա կատարվածին՝ «օբյեկտիվ գնահատական՝ անկախ ամեն ինչից»:
«Համոզված եմ, որ դա տեղի կունենա, քանի որ բոլոր գործողությունները փաստականացված են: Խումբն իր առաջ խնդիր ունի կարճ ժամկետում հետաքննություն անցկացնել ու հստակ պատասխան տալ՝ ով, ինչի համար ու ինչ պատիժ պետք է կրի»,- հայտարարել է վարչապետը:
«Այժմ պարզ է, եթե կա մեկը, ով բացառապես շահագրգռված չէ իրադարձությունների նման զարգացմամբ, ապա իշխանությունն է: Հակառակ, մեր խնդիրն է երկրում խաղաղություն ու կայունություն ապահովել: Բազմիցս ասել եմ ու կկրկնեմ. մարդիկ, ովքեր օրենքի սահմաններում խաղաղ կերպով արտահայտում են իրենց բողոքը, մեր համաքաղաքացիներն են ու նրանց իրավունքները մենք պետք է պաշտպանենք: Այդ մարդիկ կողմ են եվրաինտեգրացմանը, այսինքն այն կուրսին, որին հետեւում են նախագահն ու կառավարությունը: Մենք գնահատում ենք նրանց կարծիքը, երկխոսություն ենք վարում, ինչպես եւ մեր հասարակության ցանկացած անդամի հետ»,- ասվում է վարչապետի հայտարարության մեջ:

Премьер-министр Украины Николай Азаров глубоко возмущен и озабочен разгоном демонстрантов на Майдане Незалежности, произошедшей прошедшей ночью. Об этом премьер написал в заявлении, размещенном на его странице в сети Facebook.
«Я глубоко возмущен и озабочен тем, что произошло ночью на Майдане Независимости. Те сведения с разных сторон, которые у меня есть на данный момент, не позволяют сделать однозначные выводы: кто несет ответственность за эту провокацию», - говорится в заявлении, передает УНИАН.
Азаров также сообщил, что создана оперативно-следственная группа с участием сотрудников прокуратуры, которая даст квалифицированную правовую оценку всех участников конфликта, «объективную оценку, невзирая ни на что».
«Убежден, что это будет сделано, поскольку все действия, все события задокументированы. Этой группе поставлена задача провести расследование в максимально сжатые сроки и дать обществу четкий ответ: кто, за что и какое наказание должен понести», - заявил премьер.
«Сейчас ясно одно: кто совершенно не заинтересован в таком сценарии, который развернулся, так это власть. Напротив, наша задача – сохранить спокойствие и стабильность в стране. Я не раз говорил, и повторю: люди, которые законно и мирно выражают свой протест – это наши сограждане, права которых мы обязаны защищать. Эти люди выражают поддержку европейской интеграции, то есть, той политике, которую проводили и будут проводить Президент и Правительство. Мы ценим их мнение, их позицию и ведем с ними диалог, как и с другими членами нашего общества», - говорится в заявлении премьера.