Սթիվեն անունով երիտասարդը որոշել էր կյանքին ինքնասպանությամբ վերջ դնել՝ ամբողջ գործընթացը ուեբ-տեսախցիկով հեռարձակելով: Նա իր որոշման մասին հայտարարել է 4chain.com անանուն ինտերնետ-ռեսուրսում:
Մի քանի րոպեում հավաքվել այդ ռեսուրսում մինեւնույն տեսագրությունը դիտողների առավելագույն քանակություն՝ երկու հարյուր հոգի: Երիտասարդը բազմաթիվ դեղահաբեր է ընդունել՝ օղիով, իր սենյակի մի անկյունում կրակ է վառել ու մտել մահճակալի տակ:
Երբ սենյակը լի է եղել ծուխով, երիտասարդը հաղորդագրություններ է գրել հետեւյալ հեչթեգերով՝ #եսմահացելեմ, #օաստվածիմեսայրվումեմ, #վերջսեկելէ:
Ինչ վերաբերում է օնլայն դիտողներին, ապա նրանք քաջալերել են երիտասարդին ավելի շատ գրառումներ կատարել: Նրանցից մեկն էլ անգամ առաջարկել է սքրիշոթ անել ու այդ նկարը որպես screen-saver օգտագործել, քանի որ դա արտասովոր է, հաղորդում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Տեսախցիկը ֆիքսել է նաեւ հրշեջներին, որոնք Սթիվենին դուրս են բերել մահճակալի տակից ու դուրս բերել սենյակից: Արկածախնդրի վիճակի մասին տեղեկություններ չկան:

Молодой человек по имени Стивен (студент из Канады) решил покончить жизнь самоубийством, транслируя весь процесс через веб-камеру. Он объявил о своем решении на анонимном интернет-ресурсе 4chain.com.
Желающие понаблюдать собрались в течение нескольких минут - 200 человек (максимальное количество для одновременного просмотра на данном сервере). Парень достал горсть таблеток, запил их водкой, после чего развел в углу своей комнаты огонь и залез под кровать.
Уже после того, как комната была полна дыма, Стивен напечатал сообщения с хэштэгами #ямертвый, #обожеявогне и #мнеконец.
Никто из зрителей не вызвал пожарных или полицию? Это сделала администрация кампуса, увидев валивший из окна дым. А интернет-пользователи лишь подбадривали парня и просили больше подробностей. Один из них даже предложил использовать этот скриншот с веб-камеры «как обои для рабочего стола, потому что это необычно», пишет «Комсомольская правда».
Камера также зафиксировала пожарных, которые вытащили Стивена из-под кровати и вынесли из комнаты. О состоянии бедолаги не сообщается.