Մաքսային միությանն ու Միասնական տնտեսական տարածքին միանալու Հայաստանի որոշումը մեզ հնարավորություն տվեց համապատասխան փաստաթղթեր նախապատրաստել այսօր ստորագրելու համար: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 2-ին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ երկկողմ հանդիպումից առաջ, հավելելով, որ Սերժ Սարգսյանը դրանք համարել է շատ զգայուն Հայաստանի տնտեսության համար:
«Ուզում եմ ասել, որ դա մեր բարի կամքը չէ, այլ մեր ընդհանուր պայմանավորվածություններն են: Նկատի ունեմ, որ մենք համատեղ տնտեսական տարածքի ստեղծմանն ուղղված շարժում ենք սկսում եւ հենց դա Ռուսատսանի համար խթան է ընդունել այնպիսի որոշումներ, որոնց մասին Դուք ասացիք, որովհետեւ դա միշտ պայմանավորվածությունների եւ փոխզիջումների հարց է»,-ասել է նա:
Պուտինը նշել է, որ հասկանում է Հայաստանի տնտեսության վիճակը եւ հասկանում է, որ ՄՄ-ին միանալու դեպքում՝ Հայաստանը պետք է իր ուժերի նկատմամբ վստահություն զգա: «Պետք է անհրաժեշտ «անվտանգության բարձիկներ» ստեղծել Հայաստանի տնտեսության համար, եւ մեր այսօրվա պայմանավորվածությունները, որոնք պատրաստվել ու ստորագրվելու են, հենց դրան են նվիրված»,-ընդգծել է ՌԴ նախագահը:

Решение Армении вступить в Таможенный союз и Единое экономическое пространство дало нам возможность подготовить соответствующие документы для подписания сегодня. Об этом заявил 2 декабря президент России Владимир Путин в начале двусторонней встречи с главой Армении Сержем Саргсяном в Ереване, отметив, что С. Саргсян обозначил их как чувствительные для экономики Армении.
«Хочу сказать, что это не наша добрая воля, это наши общие договорённости. Имею в виду, что мы начинаем движение к совместному экономическому пространству, и именно это является побудительным мотивом для России принять те решения, о которых Вы сказали, потому что это всегда вопрос договорённостей и вопрос компромиссов», - сказал он.
Путин отметил, что понимает  состояние экономики Армении и понимает, что при присоединении к Таможенному союзу Армения должна чувствовать уверенность в своих собственных силах. «Нужно создать необходимую «подушку безопасности» для экономики Армении, и наши сегодняшние договорённости, которые подготовлены и которые будут подписаны, именно этому и посвящены», - сказал российский президент.