ԵԱՀԿ առաքելության անդամները Հայաստանի, ԼՂՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գիծ այցելել են 17 անգամ: Այս մասին Trend-ին հայտնել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը:
«Տեղի հրամանատարները, ինչպես նաեւ քաղաքացիական իշխանությունները մի շարք լուրջ հարցեր են բարձրացրել այդ այցերի ժամանակ: Խնդիրները վերաբերում են հրադադարի ռեժիմը խախտելու եւ ռումբերի հետ կապված միջադեպերի պատճառով քաղաքացիական անձանց եւ զինծառայողների կյանքին սպառնացող վտանգին, եւ շփման գծի հարեւանությամբ ապրողների վրա հոգնեցուցիչ հոգեբանական եւ տնտեսական ազդեցությանը», - ասել է նա:
Ըստ դեսպանի` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները հասկացրել էին, որ մտադիր են հաճախակիացնել հանդիպումները եւ աշխուժացնել խաղաղության գործընթացը, որն իսկապես 2014թ. համար լավատեսության հիմքեր է տալիս: Վերջին մի քանի շաբաթներին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտոնյաները լավատեսական գնահատականներ են հայտնում բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
Անջեյ Կասպշիկը նշել է, որ 2013թ. հրադադարի ռեժիմի խախտման հետեւանքով զոհերի թիվն ավելի փոքր է, քան 2012 թվականին։ Այնուամենայնիվ, հրադադարի մասին համաձայնագիրը շարունակում է մնալ ինքնակարգավորվող, վտանգներն ավելի լուրջ են, քան երբեւէ։ Եվ նրանք, ովքեր շփման գծին մոտ են ապրում, կշարունակեն դժվարություններ կրել այնքան ժամանակ, քանի դեռ հրադադարի ռեժիմը չի ամրապնդվել, ասել է Կասպշիկը։ Բացի այդ, Կասպշիկի խոսքով, իր թիմն օգնում է հնարավոր ռազմական միջադեպերը հետաքննելու մեխանիզմ մշակել։

The OSCE mission members have visited the contact line between Armenia, Nagorno-Karabakh, and Azerbaijan on seventeen occasions in 2013.
Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Chairperson-in-Office Personal Representative, Ambassador Andrzej Kasprzyk, told the aforesaid to Trend news agency of Azerbaijan.
“Local commanders, as well as civilian authorities, have raised a number of serious concerns during these visits,” he said. “These concerns include: the risk to life posed to civilians and military personnel, both from ceasefire violations and mine-related incidents; and the debilitating psychological and economic impact on those living close to the contact line.”
As per the ambassador, Azerbaijani and Armenian Presidents Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan have made it clear that they intend to build on the momentum of their meetings and intensify the peace process, which indeed gives ground for optimism in 2014.
“In the last few weeks I have heard cautiously optimistic assessments from Armenian and Azerbaijani officials,” he added.
“The number of those reported killed or wounded as a result of ceasefire violations in 2013 is less than those in 2012,” Kasprzyk said. “However, the ceasefire remains self-regulated: the risks remain as serious as ever, and those living close to the contact line will continue to suffer hardship until such time as the ceasefire is strengthened.”
Moreover, as per Kasprzyk, his team has been helping to elaborate a mechanism for investigating potential incidents.