2014-ից սկսած` Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությամբ կոմերցիոն գովազդներ չեն լինելու: Համապատասխան որոշումը կայացվել է Հայաստանի կառավարության` դեկտեմբերի 26-ին կայացած նիստի ժամանակ: Ինչպես հայտարարել է արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, Հանրային հեռուստատեսությունը, որը ֆինանսավորվում է պետության կողմից, պետք է, նախ եւ առաջ, բավարարի բնակչության ինֆորմացիոն պահանջմունքները ու եթերային ժամանակը գովազդի վրա չծախսի:
Արգելքը չի վերաբերում միայն սոցիալական գովազդին, ինչպես նաեւ մշակութային ու սպորտային ծրագրերի ցուցադրման հովանավորներին, սակայն մեկ ցուցադրության ընթացքում մեկ հովանավորից ոչ ավելին: Ցանկացած գովազդ չպետք է գերազանցի 90 վայրկյանը:

YEREVAN. – There will be no commercials on the Armenian Public Television starting from 2014. The decision was approved by the government during the meeting on Thursday.
Minister of Justice Hrayr Tovamsyan noted that state-funded television must first of all meet the information needs of the population instead of sparing advertising airtime.
The only exception is social advertising and announcements about sponsors of cultural shows and sports programs, but not more than one sponsor per show.
Any advertisement (social or indication of sponsors) should not exceed 90 seconds per hour of broadcasting.
Restrictions do not apply to satellite broadcasting, as well as to overseas advertising during retransmission of foreign broadcasters.