«Թուրքիան աշխարհի եւ առաջին հերթին ԱՄՆ-ի հետ շարունակում է խոսել շանտաժի լեզվով»,- այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՅԴ ներկայացուցիչ, ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը։
«Այս կերպ Թուրքիան կրկին փորձում է կանխել ապրիլի 24-ի ելույթի ժամանակ ԱՄՆ նախագահի կողմից „ցեղասպանություն“ բառի արտաբերումը։ Եվ եթե Օբաման այս անգամ էլ չարտասանի այդ բառը, նշանակում է, որ Սպիտակ տունը կրկին զոհ գնաց թուրքական շանտաժին»,- նկատել է Կարապետյանը։ Սակայն անգամ այս դեպքում, շեշտել է նա, թուրքական դիվանագիտության հաղթանակը ժամանակավոր է լինելու, քանի որ վաղ թե ուշ ԱՄՆ ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը. «Բարաք Օբաման պետք է հասկանա, որ որքան շուտ ԱՄՆ ճանաչի Ցեղասպանությունը, այնքան շուտ կկարգավորվեն հայ-թուրքական հարաբերությունները»,- նկատել է Կարապետյանը։
Նա նաեւ նշել է, որ եթե մինչեւ ապրիլի 24-ը Թուրքիան չվավերացնի հայ-թուրքական արձանագրությունները, ապա Հայաստանը պետք է հետ կանչի իր ստորագրությունները. «Բայց դա չի նշանակում, որ մենք չենք աշխատելու սահմանի բացման եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ»,- նկատեց խորհրդարանականը։

Turkey keeps on using blackmail language with international community and primarily with U.S., stating that Armenia-Turkey reconciliation will be frozen if the Congress recognizes Genocide, ARF Dashnaktsutyun member and head of the standing committee on defense, national security and internal affairs Hrayr Karapetyan told the journalists.
“Thus, Turkey once again tries to prevent any chance for U.S. President to say the word &‘genocide’ during his April 24 speech. If Obama does not do so, it will mean the White House again gave in to Turkey’s policy of blackmail,” Karapetyan noted. He also underlined that even in this case victory of Turkish diplomacy will be temporary, as sooner or later the U.S. will recognize Armenian Genocide. “Obama should realize that the sooner U.S. recognizes Genocide, the earlier Armenian-Turkish relations will be normalized,” ARFD member stated. Karapetyan expressed confidence that some day Turkey will have to recognize Genocide if Armenia adheres to its principles.
The politician fears that Armenia will be urged to ratify the Protocols under the foreign pressure that is fraught with perils. He maintained that if Turkey does not ratify the documents by April 24, Armenia should withdraw its signature. “Though, it does not mean we should insist on Armenian-Turkish border opening and establishment of diplomatic relations,” MP concluded.