Դիմադրության շարժման մասնակից, Ֆրանսիայի ազգային հերոս հայազգի Միսաք Մանուշյանի որմնանկարը, որը գտնվում է Փարիզի 20-րդ օկրուգում, պղծվել է երկրում արգելված հակասեմական երգիծաբան Դիեդոննեի ներկայացումներից մեջբերված գրառումներով, գրում է ֆրանսիական «Metronews» թերթը:
Որմնանկարի ստորին հատվածում անանաս է նկարված եւ գրված էր «Shoa Nanas» («Shoa» նշանակում է «Հոլոքոստ», իսկ «nana» բառը ֆրանսերեն խոսակցական լեզվում կարող է նշանակել «սիրուհի»): Գրությունները երգիծաբան Դիեդոնեի վիճահարույց սքեթչի ուղղակի մեջբերումն են, որի համար նրան տուգանել էին 8000 եվրո՝ «զրպարտության, վիրավորանքի, ատելություն եւ ռասայական խտրականություն սերմանելու համար»:
Որմնանկարի վրայի գրառումները իշխանությունները հայտնաբերել են միայն օրերս, թեեւ հնարավոր է, որ այն արվել էր անցյալ շաբաթ: Փարիզի 20-րդ օկրուգի ղեկավար Ֆրեդերիկա Կալանդրային տեղի բնակիչները նախազգուշացրել էին գրառումների մասին: Սա առաջին դեպքն է, երբ որմնանկարը վանդալիզմի զոհ է դառնում:
Մանուշյանի խումբը, որն այդպես էր կոչվել առաջնորդ Միսաք Մանուշյանի պատվին, բաղկացած էր հիմնականում արտասահմանցիներից, որոնք մասնակցել էին Դիմադրությանը: Նրանք նացիստների կողմից մահապատժի էին ենթարկվել 1944թ. փետրվարի 21-ին՝ Մոն Վալերիեն ամրոցում: «Այսպիսի խորհրդանիշը պղծելը նույնն է, ինչ հանրապետության վրա հարձակվելը»,– նշել է քաղաքապետ Ֆրեդերիկա Կալանդրան:

Фреска участника движения Сопротивления, национального героя Франции армянского происхождения Мисака Манушяна в 20-м округе Парижа была осквернена надписями, ссылающимися на запрещенные в стране спектакли юмориста-антисемита Дьедонне. Об этом пишет французская газета «Metronews».
В нижней части фрески был нарисован ананас и написано «Shoa Nanas» («Shoa» означает «Холокост», а слово «nana» во французском разговорном языке может означать «любовница, баба». – Новости Армении – NEWS.am). Надписи являются прямой ссылкой на спорный скетч комика Дьедонне, который стоил ему штрафа в размере 8000 евро за «клевету, оскорбление и разжигание ненависти и расовой дискриминации».
Граффити было обнаружено властями только на днях, хотя оно, возможно, было сделано на прошлой неделе. Мэр 20-го округа Парижа Фредерика Каландра была предупреждена о надписях местными жителями. Это первый случай, когда фреска подвергается вандализму. «Надписи будут срочно стерты»,– заявила мэр.
Группа Манушяна, названная так в честь своего лидера Мисака Манушяна, состояла в основном из иностранцев, участвовавших в движении Сопротивления. Они были казнены нацистами 21 февраля 1944 году в крепости Мон-Валерьен. «Осквернение такого символа – все равно, что атака на республику»,– отметила мэр Фредерика Каландра.