ԱՄՆ պետքարտուղար դիրքորոշումը նույնն է մնում. ուժի կիրառումը ղարաբաղյան հակամարտության հարցը չի լուծի։ Այս մասին հունվարի 25-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Պետդեպի ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը։
«Մենք տեսել ենք հաղորդագրությունները եւ ցավում ենք կորուստների համար՝ որտեղ էլ որ դրանք կատարվեն, եւ, իհարկե, նաեւ այստեղ։ Մեր դիրքորոշումը նույնն է. ուժի կիրառումը հակամարտության հարցը չի լուծի։ Մենք կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ ուժի կիրառումից եւ սպառնալիքից»,- հայտարարել է Հարֆը։
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն, լինելով ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահ, հավատարիմ է  կողմերի հետ աշխատանքը շարունակելուն` մինչեւ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հասնելը: «Դա մեր խնդիրն է: Այն չի փոխվել: Մենք գիտենք, որ դա դժվար է, սական  կշարունակենք աշխատանքը»,- նշել է Հարֆը:

Позиция Госдепа остается прежней: применение силы не решит нагорно-карабахский конфликт. Об этом на брифинге 25 января заявила официальный представитель Госдепа Мари Харф.
«Мы видели сообщения и сожалеем о потерях, где бы они не происходили, и, конечно же, здесь тоже. Наша позиция остается прежней: применение силы не решит конфликт. Мы призываем стороны воздержаться от применения и угрозы силы»,- заявила Харф.
Она подчеркнула, что США, будучи страной сопредседателем Минской группы ОБСЕ, остается приверженной продолжать работу со сторонами для достижения мирного урегулирования конфликта. «Это наша задача. Она не изменилась. Мы знаем, что это трудно, но мы будем продолжать работать»,- отметила Харф.