Այսօր` մայիսի 6-ին Էներգետիկ անվտանգության հայեցակարգի մշակման աշխատանքային խումբը գումարել է իր անդրանիկ նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԱԽ քարտուղարի մամուլի գրասենյակից, Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ էներգետիկ անվտանգության հայեցակարգի հիմնական խնդիրը պետք է լինի Հայաստանի էներգետիկ ինքնաբավության մակարդակի ապահովումը թե՛ կարճաժամկետ, թե՛ երկարաժամկետ հեռանկարում:
«Այսօր մեր երկրում էներգետիկայի զարգացման խնդիրները հուսալի վիճակում են, եւ Հայաստանը բոլոր հիմքերն ունի` ոչ միայն ապահովելու մեր երկրի էներգետիկ ինքնաբավությունը, այլեւ` էլեկտրաէներգիա արտահանելու, ինչը մեր երկրի տնտեսության համար չափազանց կարեւոր նշանակություն ունի: Եվրոպական երկրների փորձի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այսօր այնտեղ ոլորտը երկու ուղղությամբ է զարգանում` էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական ծրագրերի եւ էլեկտրաէներգիայի արտադրության խնայողության արդյունավետ ռեժիմների սահմանման միջոցով: Մենք պետք է կարողանանք միջազգային լավագույն փորձն ուսումնասիրելով` մեր երկրում ներդնել էներգետիկ անվտանգության ժամանակակից համակարգ»,-ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Նիստում որոշվել է մեկ ամսվա ընթացքում ավարտել փաստաթղթի հայեցակարգային դրույթների մշակումը եւ մինչեւ հոկտեմբեր փաստաթուղթը ներկայացնել հաստատման:

The task group formed to draft an energy security concept held its maiden meeting on May 6. The meeting was chaired by Secretary of the RA National Security Council Artur Baghdasaryan.
The press service of the RA National Security Council informed NEWS.am that Artur Baghdasaryan pointed out that Armenia’s short- and long-term energy self-sufficiency must be the priority of the energy security concept.
Energy development tasks are successfully carried out in Armenia now, and the country has all the necessary conditions for not only ensuring its energy self-sufficiency, but also for exporting energy, which is of paramount importance for the national economy, Baghdasaryan said. European experience shows that the field is developing in two directions there: strategic energy development programs and effective saving regimes in the energy generation sector. “We must be able to introduce an up-to-date energy security system in Armenia through studying the international experience,” Baghdasaryan said.
The Council decided to finish drafting the conceptual provisions of the document within a month and submit it for approval before this October.